Legenda opozycji antykomunistycznej widzi przyszłą Unię Europejską jako Europę ojczyzn, włącznie z Rosją. Po raz kolejny skrytykował gloryfikację OUN-UPA na Ukrainie.

Kornel Morawiecki, były przewodniczący Solidarności Walczącej, poseł wybrany z listy Kukiz’15, obecnie lider koła poselskiego Wolni i Solidarni, udzielił wywiaduForsalowi. Morawiecki przedstawił w nim m.in. swoją wizję przyszłej Europy.

Niech będzie i Unią dwudziestu ośmiu prędkości. Integracja może być luźniejsza, ale chodzi o to, by świadomość europejska była silniejsza. Byśmy my, Polacy, czuli się Europejczykami. By czuli się nimi Niemcy i Serbowie, a w przyszłości Rosjanie.– powiedział Morawiecki.

Lider Wolnych i Solidarnych widzi w przyszłej UE także Rosję, bo Unia ograniczona do zachodniej części Europy, pozbawiona Rosji, nie jest poważną Unią Europejską. To powinna być wspólnota od Atlantyku do Pacyfiku, wielka duchowa wspólnota. Europa jest przecież obszarem, z którego wyszły wszystkie największe ludzkie dokonania.

Politykę wschodnią PiS porównał do polityki PO: Polityka wschodnia PiS jest po prostu błędna. Tak jak błędna była polityka PO. Czymś nienormalnym jest, że dwa największe narody na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej – Polacy i Rosjanie – są nastawiani przeciwko sobie. Rząd polski, polskie media, nastawiają Polaków przeciw Rosjanom i to samo, tylko odwrotnie, robi rząd rosyjski.

Morawiecki przedstawił także odmienny od większości polskiego mainstreamu politycznego pogląd na politykę Rosji:

Nie widzę zamiarów imperialnych ze strony Rosji. Skoro przez trzy lata Rosja broni się rękami i nogami, żeby nie wziąć Doniecka, to miałaby wziąć Warszawę? Przecież samoloty ukraińskie bombardowały Donieck. Polska powinna pomagać w pojednaniu obu stron. Na Ukrainie od czasu Majdanu jest coraz gorzej. Nie tylko jest wojna domowa, ale jest bieda, bandytyzm. My takiej polityki nie możemy ślepo wspierać. Nie możemy też zgadzać się na gloryfikowanie morderców[z OUN-UPA – red.].

Poseł wyraził także wątpliwość, by wojska amerykańskie rozlokowane w Polsce mogły być naszą gwarancją bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli „Donald Trump dogada się z Władimirem Putinem”.

CZYTAJ TAKŻE: Kornel Morawiecki do Ukraińców: zburzcie pomniki zbrodniarzy [+VIDEO]

Forsal / kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Niech to samo powie w TVPiS czy TVN a nie jakimś niszowym Forsalu.Często słucham wypowiedzi rożnych posłów którzy sa przeciwko banderyzacji,ale w TV milcza na ten temat.Ostatnio tylko Zgorzelski z PSL o tym ostro powiedział aż Rymanowskiego zdenerwował.reszta cisza,jakieś pojedyncze zdania.