Zdaniem ekspertów decyzja o budowie własnych pocisków przechwytujących uniezależni Seul od amerykańskiego systemu obrony THAAD.

Według koreańskiego ministerstwa obrony pocisk o nazwie M-SAM zdał już testy zdolności operacyjnej. Są to rakiety średniego zasięgu ziemia-powietrze przeznaczona, mających na celu przechwytywanie rakiet balistycznych nieprzyjaciela. Korea Południowa w tej chwili odczuwa zagrożenie potencjalnym atakiem nuklearnym i rakietowym ze Korei Północnej.

Zdaniem ekspertów krajowa produkcja pocisków przechwytujących będzie alternatywą dla amerykańskiego systemu przeciwrakietowego THAAD. Instalacja amerykańskiej broni została na razie wstrzymana w bazie Seongju. Elementy systemu THAAD zaczęły być rozmieszczać po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykańskie systemy THAAD w Korei Płd. Chiny protestują

Pod koniec zeszłego miesiąca pałac prezydencki w Seulu podał, że nowego prezydenta Korei Płd. Mun Dze In nie powiadomiono o sprowadzeniu do kraju cztery kolejnych wyrzutnie THAAD. Informacji prezydentowi nie przekazali południowokoreańscy wojskowi. 7 czerwca pałac wydał oświadczenie o bezterminowym wstrzymaniu rozmieszczania amerykańskich wyrzutni pocisków przechwytujących w Seongju. Oficjalny powód jaki podano to konieczność stworzenia raportu o wpływie działań na środowisko.

Południowokoreański system KAMD (ang. Korea Air and Missile Defense) zaczął być planowany w Seulu już kilka lat temu. Z powodu ostatnich gróźb ze strony Pjongjangu, a także napięcia na linii Seul-Pekin, jakie wywołało instalacja systemu THAAD w Korei Południowej, zdaniem ekspertów rodzimy system jest dobrą alternatywą, zabezpieczającą przed atakiem ze strony Korei Północnej, a także łagodzącym sytuację w Chinach

Wyrzutnie pocisków przechwytujących KAMD ma uzyskać sprawność operacyjną do roku 2020 r. Produkcja rozpocznie się na koniec tego roku, a ich instalacja – w 2019 r.

Prototyp pocisku M-SAM zdolnego przechwycić wrogą rakietę balistyczną został uznany za sprawny do działań bojowych, spełniając wszystkie wymagania podczas testów na początku miesiąca – podał anonimowo przedstawiciel ministerstwa obrony Korei Południowej.

Prace nad M-SAM są kierowane przez rządowa Agencja Rozwoju Obrony (ADD). Pociski będą produkowane przez krajowe przedsiębiorstwo z branży obronnej LIG Nex1. M-SAM jest wariantem przeciwlotniczego pocisku Cheongung zdolny przechwytywać rakiety na wysokości od 20 do 40 km.

kresy.pl / rp.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply