Rząd Korei Południowej rezygnuje z planów zakupu 36 śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache po znacznym cięciu budżetu. Środki zostaną przesunięte na inne programy, a rozważane są alternatywy oparte na systemach załogowych i bezzałogowych.
Rząd Korei Południowej najprawdopodobniej zaniecha realizacji planu zakupu 36 dodatkowych śmigłowców szturmowych AH-64 Apache – poinformował w niedzielę poseł Yoo Yong-won z opozycyjnej Partii Władzy Ludowej, powołując się na dane z Ministerstwa Obrony.
Zgodnie z przekazanymi informacjami, finansowanie programu zostało drastycznie zmniejszone. Budżet, który pierwotnie opiewał na 10 miliardów wonów (ok. 7,3 miliona dolarów), został ograniczony do zaledwie 300 milionów wonów w ramach uzupełniającego budżetu uchwalonego przez Zgromadzenie Narodowe w piątek.
Według przedstawicieli resortu, pozostałe środki zostaną przeznaczone na realizację innych projektów obronnych.
Jak wskazał parlamentarzysta, decyzja ta nastąpiła po tym, jak Połączeni Szefowie Sztabów ogłosili w maju rozpoczęcie formalnej analizy programu zakupowego oraz rozważenie alternatywnych rozwiązań, takich jak systemy łączące elementy załogowe i bezzałogowe.
Yoo ocenił ten krok jako „pozytywny rozwój sytuacji”. Zwrócił uwagę, że również armia Stanów Zjednoczonych zmienia kierunek modernizacji swojego lotnictwa wojskowego: „To pozytywny rozwój wydarzeń. Armia USA także odchodzi od przestarzałych, kosztownych w utrzymaniu śmigłowców Apache na rzecz zaawansowanych bezzałogowych systemów, takich jak Gray Eagle, by unowocześnić swoje siły” – zaznaczył.
Boeing poinformował, że osiągnął kilka wewnętrznych celów w zakresie bezpieczeństwa i kontroli jakości, pomimo serii śmiertelnych katastrof i incydentów, które spowodowały gwałtowny spadek ceny akcji i wycofanie przez linie lotnicze na całym świecie niektórych samolotów. Firma poinformowała w komunikacie prasowym, że wprowadziła ulepszenia „w wielu obszarach, w tym w kulturze bezpieczeństwa, szkoleniach, uproszczeniu procesów i eliminowaniu usterek”.
W najgorszej katastrofie lotniczej w historii Korei Południowej zginęło 179 osób, gdy Boeing 737-800 wylądował płasko i wypadł z pasa startowego na międzynarodowym lotnisku Muan.
Był to trudny rok dla firmy. Na początku 2024 r. kluczowy panel kadłuba odrzutowca Alaska Airlines eksplodował, jej największy związek zawodowy zaprzestał produkcji samolotów, a problemy z kapsułą kosmiczną Starliner spowodowały, że dwóch astronautów utknęło na orbicie.
Incydenty te miały miejsce po kilku śmiertelnych katastrofach z udziałem samolotów Boeing w ostatnich latach, w tym samolotów Boeing obsługiwanych przez indonezyjskie Lion Air i Ethiopian Airlines, co doprowadziło do wydania przez różne organy lotnicze nakazów uziemienia konkretnych samolotów Boeing.
Wszystko to razem sprawiło, że od końca 2023 r. akcje straciły prawie jedną trzecią wartości.
Kresy.pl/Yonhap































