Korea Północna zapowiedziała zerwanie wszystkich relacji z Koreą Południową. W pierwszej kolejności zostaną zerwane połączenia telefoniczne z południowymi sąsiadami. Nastąpi to od południa czasu miejscowego. Zerwane zostaną także kontakty pomiędzy przedstawicielami wojsk obydwu państw.

Korea Północna zapowiedziała zerwanie wszelkich relacji z Koreą Południową. Jako pierwsze zerwane zostaną połączenia telefoniczne z Koreą Południową – podała we wtorek agencja „Reuters” powołując się na komunikat północnokoreańskiej agencji KCNA. Nastąpi to od południa czasu miejscowego. Zerwane zostaną także wszelki kontakty pomiędzy siłami zbrojnymi obu krajów.

Działania Korei Północnej mają być odpowiedzią na wysyłanie ulotek i innych materiałów propagandowych przez osoby, które uciekły na Północ, co w opinii północnokoreańskich władz świadczy o „wrogim nastawieniu względem całego narodu”.

Pjongjang groził Seulowi od kilku dni zamknięciem biura łącznikowego, w przypadku braku zablokowania tych działań. Zapowiadała to siostra Kim Dznog Una – Kim Jo Jong.

W poniedziałek rano przedstawiciele Korei Północnej po raz pierwszy od 2018 roku nie odebrali telefonu łącznikowego. Został on odebrany później – o godzinie 17:00.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem agencji sytuacja jest poważnym ciosem dal relacji pomiędzy obydwoma państwami. Utrudni także próby przekonania Korei Północnej do rezygnacji z programu jądrowego.

W komunikacie podkreślono, że Korea Północna w pierwszej kolejności zablokuje od południa (czasu miejscowego) we wtorek linie łączności w międzykoreańskim biurze łącznikowym, a także gorące linie między urzędami przywódców i wojskowymi obu stron.

„We wtorek rano północnokoreańscy urzędnicy nie odpowiadali na rutynowe codzienne telefony do biura łącznikowego ani nie dzwonili na infolinie wojskowe” – powiedziała rzeczniczka ministerstwa obrony Korei Południowej w rozmowie z agencją „Reuters”.

Obydwa państwa formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ wojna koreańska z lat 1950-53 zakończyła się jedynie rozejmem, nie zaś traktatem pokojowym.

Zobacz także: Korea Północna ogłosiła, że jest wolna od koronawirusa

reuters.com / bbc.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz