Po pomalowaniu sprayem muralu upamiętniającego „Łupaszkę” rozbito tablicę pamiątkową przy pomniku „Inki”.

21. kwietnia br. policja w Gdańsku otrzymała zgłoszenie o zniszczeniu tablicy informacyjnej w pobliżu pomnika Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

To już drugi w ostatnich dniach akt wandalizmu skierowany przeciwko upamiętnieniom Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Pięć dni temu ktoś napisał sprayem słowo „morderca” na muralu przedstawiającym mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”.

Obie sprawy są badane przez policję. Śledczy analizują m.in. nagrania z monitoringu.

CZYTAJ TAKŻE: Krytycy „Wyklętych” w Polsko-Rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych. Posłowie K’15 interpelują do MSZ

Kresy.pl / TVP Info

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jerzyjj :

  Grabicki, naczelnik więzienia mokotowskiego w latach 1945–1954 kiedyś, wizytując celę, powiedział do „Łupaszki”: „Na was to bym nie wykonywał [wyroku], tylko bym was trzymał w więzieniu. Czasem bym was kazał przewieźć po mieście, żebyście widzieli, że Warszawa się buduje, że w Polsce jest dobrze, a wy siedzicie zbankrutowani. To by dla was była większa kara. Bo wykonaniem to się wam idzie z pomocą”. Żonie jednego ze skazanych odparł: „Po takich zbrodniarzach ziemia musi być zrównana”.

  • Avatar
   Adinocka :

   @jerzyjj
   No i dlaczego ten UBojec nie zrobił jak niby powiedział??? No i co niby „Łupaszka” by zobaczył? Za Bieruta bez buta, za Ochaba nie masz schaba, za Gomułki puste półki? Ocet i srajtaśmę za Jaruzela? „Odbudowę” po której jesteśmy dziesiątki lat za zupełnie zrujnowanymi po wojnie Niemcami?
   Pasożytnictwo kolonialne na Polsce ze strony ZSRR np: w postaci darmowych milionów ton węgla czy radzieckich worków na cement kosztujących więcej niż wsypywany do nich polski cement? Polskę w której bezpieczniacy wrogiego państwa stali na czele wojska i służb cywilnych zdążył jeszcze zobaczyć. Prawda jest taka JerzySB, że o „tych zbrodniarzy” porzuconych w dołach kloacznych upomniała się dzisiaj większość społeczeństwa a o szacownym sowietnaczelstwie nikt nie pamięta, no może poza pisuadesami (jak żyć za te dwa tysiące emerytury resortowej?).

  • Avatar
   Adinocka :

   @jerzyjj
   Z kolei major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” napisał wcześniej temu naczelnikowi: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości.”

 2. Avatar
  jerzyjj :

  DO @Adinocka
  Nikt chyba nie zaprzeczy, że przekazywana nam wiedza historyczna i polityczna, służą kształtowaniu politycznych postaw społeczeństwa. Na kształtowanie tych postaw wpływ mają z reguły ci, którzy posiadają realną władzę polityczną.
  Nikogo do miłości, przyjaźni, zmusić nie można. Ta prosta prawda dotyczy uczuć nie tylko względem osób, religii, władzy, ale także względem sąsiedniego państwa.

  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/116655,rusofob-to-patriota-czy-nieuk-i-idiota

  PS…
  Poznanie to określony stosunek między podmiotem poznającym – człowiekiem, a przedmiotem poznania, czyli obiektywnie istniejąca rzeczywistością niezależnie od niego. W toku rozwoju gatunku ludzkiego wytworzyły się materialne narządy zmysłowe, przy pomocy których człowiek może uzyskiwać informacje o otaczającym go świecie.Rozwinął się materialny narząd, dzięki któremu człowiek może nie tylko magazynować informacje, ale dokonywać na nich racjonalnych operacji myślowych takich jak: łączenie, separowanie, wykrywanie powiązań między percypowanymi zjawiskami i ich uogólnianie.
  Polska rusofobia i TWOJA warte są opisu. Jeżeli jednak do tej pory często argumentem uzasadniającym polską niechęć do Rosji było odwoływanie się do wydarzeń historycznych, to w chwili, w której Rosja zaczęła odzyskiwać swoją pozycję w Europie i na świecie, głównym kierunkiem medialnego ataku stała się Rosja współczesna pod rządami Putina jak i on sam.
  TWOJĄ rusofobię, jak każdą fobię, należy traktować w kategoriach medycznych, chorobowych zatem. Choroba jako taka nie podlega oczywiście wypowiedziom ocennym, z dowolnym znakiem. Natomiast skutki społeczne, jakie wywołuje — a i owszem.Zatem fobia to zaburzenie o charakterze nerwicowym, chrakteryzujące się uporczywym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związane z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniające racjonalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
  Nie ma jednej rusofobii. Łączy je jedynie obiekt wspomnianej fobii — Rosja,Rosjanie i Putin, oraz ów właśnie lęk, o którym wspominają podręczniki medyczne.
  TY I JAK WSZYSTKIE TOBIE PODOBNE MATOŁY ZATRZYMALIŚCIE SIE W LATACH SIEDEMDZIESIATYCH UBIEGŁEGO WIEKU I DALEJ W SWOIM ROZWOJU INTELEKTUALNYM TY TAK I ONI NIE POTRAFILIŚCIE POSUNĄĆ SIE NAWET O KROK.TWOJA I ICH ZWIERZECA, BEZMYŚLNA RUSOFOBIA JEST NA TO DOWODEM…

  • Kojoto
   Kojoto :

   @jerzyjj – na argumenty odpowiada oszczerstwami i bluzgami… taka widać bolszeicka przypadłość (bolszewicka bez wzgledu na narodowość). Tej chołocie zawsze się wydaje że są „wybawcami ludzkości”, tylko że wybawiają ludzkość od niej samej… ZSRR było najbardziej antyrosyjskim państwem na świecie – po postawie tego sowieckiego kretyna mozna wnioskować, że nie jest rosjaninem tylko „rasowym” bolszewikiem – który cynicznie szafuje oskarżeniami o rusofobię na lewo i prawo, tak jak to niektórzy robią z antysemityzmem.