Kolejny pomnik Puszkina na Ukrainie usunięty

Burmistrz Kramatorska Ołeksandr Honczarenko udostępnił zdjęcie demontażu popiersia rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina.

„Wypij kawę, pojutrze Nowy Rok. Pewnie jeszcze nie bez Rosji na Ukrainie, ale przyjdzie na to czas. To miejsce dla naszych bohaterów, naszej kultury i historii” – napisał Honczarenko na Facebooku.

Jak stwierdził burmistrz Kramatorska, „to nie jest walka z pomnikami, to jest walka Ukrainy o życie”.

W ostatnim czasie pomnik Puszkina usunięto w Dnieprze, gdzie do niedawna znajdował się on przy alei, która nosiła jego imię – w listopadzie przemianowana została ona na aleję Łesi Ukrainki, ukraińskiej poetki i pisarki.

Jak informowaliśmy na początku lipca br., w Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do Radia Swobody.

„Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (…) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie” – mówił Terechow.

9 listopada popiersie Puszkina znajdujące się w tym mieście zostało jednak zdemontowane i wysłane do „odpowiedzialnego przechowywania”.

Dwa dni później pomnik rosyjskiego poety usunięty został z centrum Żytomierza.

18 listopada Rada Miejska Czerniowiec poinformowała, że  ​​w mieście rozebrano  pierwszy z dwóch pomników Puszkina. Drugi pomnik usunięto 23 grudnia.

Kresy.pl / facebook.com / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz