Hiszpański sędzia śledczy przedłożył Sądowi Najwyższemu materiały mające świadczyć o popełnieniu przestępstwa rebelii przez kolejnych oficerów Mossos d’Esquadra.

Mossos d’Esquadra to regionalna policja, podlegająca władzom Katalonii. Hiszpański wymiar sprawiedliwości interesuje się obecnie postawą tej służby w czasie referendum o niepodległości Katalonii 1 października zeszłego roku. Funkcjonariusze hiszpańskich służb oskarżają katalońskich policjantów o bierność czy nawet pomaganie separatystom, którzy jesienią podjęli próbę secesji. Według raportu zmilitaryzowanej Gwardii Obywatelskiej, która prowadziła wraz z Policją Narodową operację rozbijania referendum, 1 października na służbie było jedynie 7,5 tys. spośród 17 tys. funkcjonariuszy Mossos d’Esquadra. Ci którzy się stawili byli, według raportu, całkowicie bierni.

Były szef katalońskiej policji, Josep Lluis Trapero oraz inny wysoki oficer Mossos d’Esquadra, nadinspektor Teresa Laplana są już oficjalnie podejrzani o popełnienie przestępstwa rebelii. Według hiszpańskich służb Trapero miał wydać podległym sobie funkcjonariuszom rozkaz osłaniania działań urzędników i komisji przeprowadzających referendum niepodległościowe i ignorować instrukcje napływające z Madrytu. Działania te wypełniają znamiona przestępstwa buntu, to jest podejmowania otwartych działań na rzecz uniemożliwiania egzekwowania hiszpańskiego prawa i poleceń administracyjnych na terytorium kraju. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje portal The Spain Report, sędzia śledczy Antonio Baños López z sądu w Cornellà de Llobregat złożył w Sądzie Najwyższym materiały mające świadczyć, że także nowi dowódcy Mossos d’Esquadra, nominowani już bezpośrednio przez władze w Madrycie po zawieszeniu autonomii regionu, także kontynuują rebelię, odmawiają przekazania informacji na temat personaliów i działań oficerów ich służby w ramach procedury śledczej. Sędzia śledczy nie ma też wątpliwości, że 1 października dowódcy Mossos d’Esquadra działali “z intencją bezpośredniego ataku na ustrój państwowy […] w całym regionie Katalonii”.

W związku ze wynikami swojego śledztwa sędzia Baños zaproponował Sądowi Najwyższemu by objął swoim postępowaniem w sprawie rebelii kolejnych siedmiu wysokich oficerów katalońskiej policji.

thespainreport.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply