Według deputowanego z Chersonia, Rosjanie planują zorganizować referendum ws. utworzenia „Chersońskiej Republiki Ludowej”. Polityk zaapelował do innych deputowanych, by nie współpracowali z Rosjanami.

W sobotę liczne ukraińskie media podały, że Rosja przygotowuje w okupowanej przez siebie części obwodu chersońskiego referendum, dotyczące utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. Chodzi o twór analogiczny do separatystycznych republik w Donbasie, proklamowanych przy wsparciu Moskwy w kontrze do tzw. EuroMajdanu.

Media na Ukrainie powołują się na wpis deputowanego Chersońskiej Rady Obwodowej, Serhija Chłania. Napisał on na Facebooku, że „na chersońszczyźnie szykują referendum w sprawie stworzenia ChRL [ukr./ros. ХНР, ChNR – red.].

Chłań twierdzi, że Rosjanie telefonują do deputowanych Rady, pytając, czy są gotowi z nimi współpracować.

Zwracają się do wszystkich deputowanych Chersońskiej Rady Obwodowej” – napisał. Zaapelował też do swoich kolegów-deputowanych.

(…) jestem pewien, że rozumiecie konsekwencje swojej decyzji. Stworzenie ‘ChNR’ zmieni nasz region w beznadziejną dziurę bez życia i przyszłości. Nie oddawajcie im żadnego głosu! Nie dajcie im żadnej możliwości legitymizacji ‘ChNR’. Całe państwo będzie na was patrzeć i nie może być żadnego usprawiedliwienia dla współpracy z okupantami. (…) Przejdźcie do historii Ukrainy nie jako nikomu niepotrzebni zdrajcy, ale właśnie jako obywatele, których nazwiska będą pamiętać przyszłe pokolenia” – napisał Chłań.

Jak dotąd, według stanu na sobotę wieczór, w rosyjskich mediach nie pojawiły w zasadzie żadne konkretne wzmianki na ten temat. Jedynie antykremlowski portal „Meduza” podał, że Chersońska Prokuratura Obwodowa, ukraińska, ogłosiła, że wszczęła śledztwo w związku z planami Rosji dotyczącymi przeprowadzenia „nielegalnego referendum” i ustanowienia „quasi-republiki” o nazwie ChNR.

Ukraińskie media zwracają przy tym uwagę, że od paru tygodni, odkąd Chersoń znajduje się pod rosyjską kontrolą, część miejscowej ludności dość regularnie otwarcie protestuje przeciwko rosyjskiej okupacji. Według źródeł ukraińskich, w rejonie Chersonia żołnierze RosGwardii zatrzymali za to jak dotąd ponad 400 osób.

Przypomnijmy, że o planach utworzenia „Chersońskiej Republik Ludowej” przez Rosjan informowaliśmy już tydzień temu, na początku marca. Ostrzeżenie w tej sprawie wydało ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Jak wówczas podawano, Rosjanie planowali zorganizować 4 marca br. w Chersoniu demonstrację poparcia dla ChNR, rzekomo zwożąc w tym celu do miasta aktywistów.

Unian / pravda.com.ua / meduza.io / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply