Kijów: Stadion Olimpijski w remoncie

Rozpoczęły się prace przy modernizacji Stadionu Olimpijskiego w Kijowie. Ma się na nim odbyć mecz finałowy Euro 2012.

Firma Kyiwmiskbud, która odpowiada za prowadzone prace, zaczęła montować betonowe konstrukcje niższego poziomu trybun. Ten etap ma potrwać 2 miesiące. Na placu budowy pracuje prawie pół tysiąca robotników.
Minister sportu Jurij Pawlenko podkreślił, że prace rozpoczęły się w zaplanowanym terminie. Zaznaczył, że daje to pewność, iż siłami ukraińskich firm zostanie zbudowany współczesny kompleks sportowy.
Kyiwmiskbud został wybrany jako główny podwykonawca prac na Stadionie Olimpijskim w piątek, z pominięciem procedur przetargowych. Modernizacja obiektu ma zająć 2 lata. Na trybunach stadionu zasiądzie 72 tysiące widzów. Liczba – tak zwanych „czystych miejsc”, czyli bez loży dla VIPów, miejsc dziennikarzy oraz tych miejsc, gdzie w polu widzenia są jakieś przeszkody, jest o 20 tysięcy mniejsza.
Kyiwmiskbud powstał w 1955 roku. W czasach ZSRR i niepodległej Ukrainy firma budowała najważniejsze obiekty stolicy – hotele, sale koncertowe, czy nowy dworzec kolejowy, a także liczne osiedla mieszkanowe.
Pierwotnie przetarg na projekt stadionu wygrała tajwańska firma Archasia. Jego wyniki jednak anulowano twierdząc, że Chińczycy nie dostarczyli w odpowiednim czasie wymaganych dokumentów. Archasia zaprzeczała tym oskarżeniom, a nieoficjalne informacje w mediach mówiły o tym, że Chińczycy nie chcieli się zgodzić, aby podwykonawcą była ukraińska firma.

IAR / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz