Według Komisji przez przywrócenie kontroli granicznych Polska dodatkowo mogłaby stracić 500 mln euro.

Komisja Europejska przygotowała mapę drogową wedle której do końca 2016 roku mają zniknąć kontrole graniczne wewnątrz strefy Schengen. Dzięki temu ma być przywrócone jej normalne działanie.

Kontrole na granicach wpływają na swobodny przepływ osób oraz wiążą się z kosztami gospodarczymi. Komisja ocenia, że europejska gospodarka może stracić nawet 18 mld euro przez przywrócenie kontroli granicznych – „Komisja oszacowała, że pełne przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen spowodowałoby natychmiastowe koszty bezpośrednie, sięgające od 5 mld euro do 18 mld euro rocznie (0,05 proc.-0,13 proc. PKB). Te koszty koncentrowałyby się na określonych podmiotach i regionach, ale wpłynęłyby na całą gospodarkę UE”.

Polska poniosłaby dodatkowe koszty rzędu 500 mln euro – „Kraje członkowskie, jak Polska, Holandia i Niemcy poniosłyby dodatkowe koszty związane z transportem drogowym towarów, wynoszące ponad 500 mln euro”.

PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz