Kanada popiera wniosek Ukrainy o przystąpienie do NATO

Minister spraw zagranicznych Kanady wyraziła poparcie dla stanowiska Ukrainy, która złożyła wniosek o przystąpienie do NATO w trybie przyspieszonym.

W piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu Antony Blinkenem w Waszyngtonie, szefowa kanadyjskiej dyplomacji, Mélanie Joly potępiła decyzję Rosji o aneksji seperatystycznych republik w Donbasie oraz obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Ich zdaniem, przeprowadzone przy wsparciu Rosjan referenda były fikcyjne, będąc jedynie „politycznym teatrem”, by usprawiedliwić aneksję.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednocześnie, Joly nawiązała do złożenia przez władze Ukrainy wniosku o przystąpienie do NATO w trybie przyspieszonym. Oświadczyła, że Kanada popiera dążenie Ukrainy do przystąpienia do NATO.

Kanadyjska minister zaznaczyła, że stanowisko rządu w Ottawie pozostaje bez zmian. – Wierzymy w politykę otwartych drzwi NATO – powiedziała. Podkreśliła też, że Kanada zawsze wspierała przystąpienie Ukrainy do Sojuszu. Zapowiedziała też, że Kanada będzie dalej wspierać Ukrainę, w tym poprzez dostawy broni.

Antony Blinken wypowiadał się w tej kwestii ostrożniem. Powiedział jedynie, że istnieje „proces”, przez który musi przejść każdy kraj, chcący dołączyć do NATO. Zwrócił uwagę, że w przypadku Szwecji i Finlandii, których akcesja przebiega w trybie przyspieszonym, chodzi o kraje „bardzo zaawansowane militarnie, które już są w pełni interoperacyjne z NATO, których sprzęt jest całkowicie kompatybilny z natowskim”.

Sekretarz stanu USA zaznaczył zarazem, że anektowane obszary są terytorium ukraińskim, a Ukraina „ma wszelkie prawo do obrony swojego terytorium i odzyskania terytorium, które zostało nielegalnie zajęte”.

Dodajmy, że Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział, że kwestia członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim powinna zostać rozwiązana „w innym czasie”, a obecnie pilniejsze jest udzielenie jej wsparcia w walce z rosyjską agresją.

Jak informowaliśmy, w piątek prezydent Rosji Władimir Putin oraz przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także prorosyjscy liderzy obwodów zaporoskiego i chersońskiego podpisali traktaty o włączeniu tych terytoriów do Rosji. Wcześniej, w piątek nad ranem rosyjskie media poinformowały, że Putin podpisał dekrety, na mocy których Moskwa uznała ukraińskie obwody zaporoski i chersoński za suwerenne i niezależne byty polityczne. W odpowiedzi na działania Moskwy, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.

Były prezydent Rosji, wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przystąpienie do NATO w trybie przyspieszonym to proszenie się o szybsze rozpoczęcie III wojny światowej.

Przeczytaj: MSZ wzywa do intensyfikacji wsparcia wojskowego dla Ukrainy i całkowitej izolacji Rosji

thestar.com / Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz