W kierunku polskich patroli na granicy znów rzucano konarami oraz kamieniami. Odnotowano też kolejnych 120 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.

Rośnie presja migracyjna na polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna poinformowała w środę, że poprzedniej doby odnotowano 120 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. W kierunku polskich patroli znów rzucano konarami oraz kamieniami.

Zatrzymano także kolejnych przemytników nielegalnych imigrantów. To dwaj obywatele Gruzji. Grozi im do 8 lat więzienia.

“Migranci na terytorium Polski usiłowali dostać się na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej w Białowieży, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych. W rejonie Białowieży polskie patrole zostały zaatakowane kamieniami i konarami przez grupy migrantów znajdujących się za techniczną barierą. W wyniku tych ataków uszkodzone zostały dwa pojazdy policji” – podkreśla SG.

Od początku tego roku  na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 18,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podkreślił w środę, że radykalnie wzrosła liczba osób, które próbują nielegalnie dostać się do Polski, jak i ich agresja.  “Każdego dnia mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami, konarami, strzelaniem z procy” – wskazał.

Czytaj: “Może dojść do sytuacji, gdy broń palna będzie wykorzystywana przeciwko nam” – szef Sztabu Generalnego o sytuacji na granicy

W czwartek w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł żołnierz 1 Brygady Pancernej ugodzony nożem przez imigranta.

Żołnierz strzegący granicy Białorusi przed migrantami został pchnięty nożem 28 maja w czasie akcji zatrzymania przekraczającego nielegalnie granicę. Do ataku doszło w rejonie Dubicz Cerkiewnych. Żołnierz Wojska Polskiego podjął działania na rzecz zatrzymania migranta przekraczającego nielegalnie granicę, ten wyjął nóż i zranił żołnierza.

Kilku innych polskich funkcjonariuszy jest rannych.

W poniedziałek rząd poparł propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącą utworzenia tymczasowej strefy buforowej na granicy z Białorusią.

podlaski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply