W niedzielę 4 lipca w Częstochowie odbędzie się XVI Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę.

Program uroczystości:

9.30– Msza św. w intencji Ojczyzny, ofiar Smoleńska i Katynia, poległych i pomordowanych na Wschodzie; o jedność w narodzie i błogosławieństwo dla Kresowian i Dobroczyńców w kraju i poza jego granicami. Homilię wygłosi – ks. Tadeusz Isakowicz -Zaleski (kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej).

11.00– Powitanie Gości (Sala Papieska); Wystąpienia programowe:

Jan Skalski – prezes Światowego Kongresu Kresowian

Massimiliano Lacota – Sekretarz Generalny Europejskiej Unii Narodów Wysiedlonych i Wypędzonych (Triest)

Przyznanie honorowych nagrod Praemium Honoris Cresovianae.

11.30– „Kresowianie żądają prawdy”, Otwarte Forum Kresowe z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, eurodeputowanych, EUNWiW, Wspólnoty Polskiej, IPN-u, MEN i delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata.

Tematyka: dyskryminacja polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie, sprawa własności polskiej i języka polskiego na Litwie, dyskryminacja Polaków na Białorusi i Ukrainie zachodniej, niszczenie polskiego dorobku na Kresach, zakłamywanie historii, szczególnie dot. drugiej wojny światowej. Upamiętnienie miejsc kaźni naszych Rodaków na Kresach i należytego miejsca dla tych tematów w naszych mediach i programach szkolnych. Postępująca ukrainizacja kościoła rzymsko-katolickiego, będącego do tej pory ostoją polskości na dawnych Kresach Wschodnich. Sprawa powołania Muzeum Kresów.

14.00– Podjęcie uchwał.

14.30 – 16.00– „Śni mi się Polska” Koncert Jasnogórski – w wykonaniu kapeli Wujka Mańka z Wilna i Zespołu YCHTIS z Katowic – zdobywcy I nagrody w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Lwowskiego Bałaku – Kraków 2009

17.00– „SEDLACZEK” Tarnowskie Góry.

Spotkanie Honorowych Gości, przedstawicieli Sejmu i Senatu RP i delegatów organizacji kresowych ze „Śląskim Dzwonem Nadziei” i władzami Tarnowskich Gór.

Źródło: Isakowicz.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz