W tym tygodniu izraelska stacja Kanał 12 podała, że Izrael może wkrótce pozyskać potężną bombę penetrującą GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), zdolną do niszczenia bardzo silnych umocnień, a także irańskich instalacji jądrowych.

Według Kanału 12, członkowie Kongresu USA, zarówno z Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej, złożyli projekt ustawy umożliwiającej sprzedaż Izraelowi bomb służących do niszczenia bunkrów i potężnych umocnień. Projekt ma być konsultowany z wysokimi rangą urzędnikami Pentagonu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak dotąd, według obowiązującego prawa, Stany Zjednoczone nie mogą sprzedawać takich bomb jza granicę. Projekt miałby jednak zmienić zapis stosownej ustawy i umożliwić sprzedać takiej broni tylko i wyłącznie Izraelowi, z wyłączeniem innych krajów świata. Miałoby to pomóc państwu izraelskiemu zachować relatywną przewagę na Bliskim Wschodzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cześć mediów podaje, że sprawa dotyczy bomby paliwowo-powietrznej GBU-43/B MOAB, która została opracowana podczas wojny w Iraku przez Air Force Research Laboratory. Liczy dziewięć metrów długości i waży 9800 kg z czego 8482 kg stanowi materiał bojowy. Zasięg jej eksplozji wynosi 300 metrów. Media izraelskie piszą jednak nie o GBU-43/B, ale o naprowadzanej bombie penetrującej GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), o wadze 14 ton i której oceniana przebijalność wynosi 60 metrów zbrojonego betonu o wytrzymałości na ściskanie 35 MPa, 8 metrów zbrojonego betonu o wytrzymałości na ściskanie 69 MPa lub 40 metrów skały o średniej twardości.

Kanał 12 zaznacza, że GBU-57 to jedna z największych, nienuklearnych bomb w amerykańskim arsenale, zdolna m.in. do niszczenia irańskich instalacji nuklearnych.

Izraelska stacja zwraca przy tym uwagę, że minister obrony Izraela, Benny Gantz, podpisał z Amerykanami szereg porozumień wojskowych podczas swojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie. Obył tam również rozmowy z Amerykanami, których celem miało być uzyskanie od nich potwierdzenia, że Biały Dom chce zapewnić Izraelowi utrzymanie przewagi jakościowej uzbrojenia nad innymi państwami regionu. Kanał 12 przypuszcza też, że sprzedać potężnej bomby stronie izraelskiej może być rodzajem kompensacji za plany sprzedania Zjednoczonym Emiratom Arabskim myśliwców F-35. Temat ten miał być omawiany podczas wizyty Gantza w Waszyngtonie.

USA użyły bomby MOAB w kwietniu 2017 roku w Afganistanie, celem były jaskinie używane przez dżihadystów z ISIS w dystrykcie Achin w prowincji Nangarhar.

Zobacz: „Matka wszystkich bomb” uderza na pozycje ISIS w Afganistanie [+VIDEO]

Channel 12 / almasdarnews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz