Izrael opuszcza UNESCO

Izrael oświadczył w piątek, że występuje z UNESCO z powodu przeprowadzania „systematycznych ataków na państwo żydowskie”.

Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Emmanuel Nahshon wydał oświadczenie w który zaznaczył, że decyzja o opuszczeniu UNESCO jest związana z dochodzącymi w tej organizacji próbami odłączenia żydowskiej historii od ziem Izraela. Zaznaczył również, że oficjalny list z informacją o opuszczeniu organizacji zostanie przekazany pod koniec tego roku, a Izrael opuści tę oenzetowską agendę pod koniec roku przyszłegi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6527.39 PLN    (29.66%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu określił ONZ jako „dom kłamstw”. Wtedy to miało miejsce głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nad rezolucją wzywającą USA do wycofania się z uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, gdzie a zostać przeniesiona ambasada Stanów Zjednoczonych. Rezolucja została przyjęta bardzo dużą większością głosów.

Oskarżenia Izraela wobec ONZ i UNESCO, dotyczą umniejszania jego powiązań z Jerozolimą i miastem Hebron. Wcześniej opuszczenie organizacji ogłosiły Stany Zjednoczone. Dojdzie do tego 31 grudnia tego roku. USA wskazywało, że decyzja odzwierciedla obawy USA w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami.

USA zatrzymały przekazanie pieniędzy UNESCO już po włączeniu w skład tej organizacji Palestyny. Organizacja jest pierwszą oenzetowską agendą, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyłączeniem się Palestyny do organizacji USA zapowiadały zawieszeniem finansowania UNESCO. Stany Zjednoczone wpłacały do kasy organizacji 80 mln dolarów rocznie, co stanowiło 22 proc. jej budżetu.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz