Huta Pieniacka: będzie skandal?

W miarę zbliżania się obchodów w Hucie Pieniackiej narasta napięcie po stronie ukraińskiej. Radni obwodu lwowskiego sprzeciwiają się udziałowi w nich Wiktora Juszczenki, działacze nacjonalistycznej „Swobody” zapowiadają konkurencyjne obchody, a były zwolennik Partii Regionów chce wywołać we Lwowie zamieszki.

Na wczorajszej konferencji prasowej radni Lwowskiej Rady Obwodowej z BJuT Rostysław Nowożeniec i Ostap Kozak, a także kilku lwowskich historyków wystąpili kategorycznie przeciw temu, by Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyjeżdżał do Huty Pieniackiej.

„Trzeba ustalić historyczną prawdę. Polska prasa i polski Instytut Pamięci Narodowej twierdzą, że tego przestępstwa dokonali Ukraińcy. Prezydent Ukrainy swoją wizytą legalizuje ten sąd, jak i „uprawomocnił” w 2005 roku tak zwanego „miecza-szczerbca” na cmentarzu Łyczakowskim” – twierdził Kozak.

Rostysław Nowożeniec przekonywał natomiast, iż – jego zdaniem – pomnik postawiony w miejscu zbrodni w Hucie Pieniackiej jest nielegalny i należy go albo zdemontować, albo zalegalizować.

Według ukraińskiego politologa Wołodymyra Cybulko ta nagła aktywność radnych Bloku Julii Tymoszenko związana jest z faktem radykalnego spadku poparcia dla tej partii wśród mieszkańców zachodniej Ukrainy po bardzo aktywnych kontaktach jej liderki, premier Julii Tymoszenko, z Rosją. „Żaden poważny polityk nie zabiera głosu na ten temat, dlatego oczywiście, wzięli się za to marginalni politycy, który, szybciej od innych, grają nawet nie w interesie miejscowej wspólnoty, Ziemi Lwowskiej, ale w interesie swoich kijowskich patronów” – twierdzi Cybulko.

Z kolei działacze nacjonalistycznej partii „Swoboda” planują zorganizowanie tego samego dnia co uroczystości w Hucie Pieniackiej „odsłonięcie symbolicznego pomnika poświęconego pamięci Ukraińców zamordowanych przez polskich szowinistów w latach 1943-44” w niedalekim Żarkowie. Na swoje obchody zaprosili telegramem prezydenta Juszczenkę. Po ich zakończeniu działacze „Swobody” zamierzają przyłączyć się do oficjalnych uroczystości „uczczenia pamięci Polaków ze wsi Huta Pieniacka, którzy zginęli w 1944 roku z rąk niemieckich okupantów” – napisano w partyjnym oświadczeniu.

W obchodach, które odbędą się 28 lutego w miejscu gdzie 65 lat temu dokonano mordu na tysiącu polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej, wezmą udział prezydenci Polski i Ukrainy wraz z żonami. Informację taką podało już oficjalnie biuro prasowe administracji obwodu lwowskiego, na terenie którego odbędą się uroczystości.

Tymczasem w czasie wizyty prezydentów może dojść we Lwowie do szeregu niezapowiedzianych akcji protestacyjnych, które doprowadzą do destabilizacji w mieście – poinformował portal zaxid.net, powołując się na źródło we lwowskiej milicji. Według ich informacji, koordynatorem akcji jest Orest Parubczak, były zastępca kierownika sztabu Wiktora Janukowycza w czasie wyborów prezydenckich w 2004 roku, a obecnie przeciwnik mera Lwowa Andrija Sadowego i inicjator akcji zbierania podpisów za jego odwołaniem.

tr/zaxid.net/Kresy.pl

Zobacz też:

Emocje i manipulacje wokół Huty Pieniackiej

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz