Emocje i manipulacje wokół Huty Pieniackiej

Za tydzień w Hucie Pieniackiej odbędą się uroczystości związane z 65. rocznicą wymordowania polskich mieszkańców tej wsi przez pododdział dywizji SS “Galizien” oraz grupę okolicznej ukraińskiej ludności. Mimo ogromnych emocji, które towarzyszą polsko – ukraińskiej historii, z obu stron granicy słychać głosy, które tylko podgrzewają i tak napiętą atmosferę.

W uroczystościach w Hucie Pieniackiej weźmie udział prezydent RP Lech Kaczyński – poinformował Michał Zatyka z biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Zaplanowane wcześniej obchody wzbudziły kontrowersję administracji Obwodu Lwowskiego, na terenie którego, w miejscu gdzie znajdowała się nieistniejąca już dziś wieś Huta Pieniacka, odbędą się główne uroczystości ku czci ofiar pogromu dokonanego 28 marca 1944 roku.

W efekcie, władze Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej zorganizowały obrady okrągłego stołu poświęconego tej tragedii, na które zaproszono władze lokalne, organizacje pozarządowe oraz naukowców. Efektem obrad był dokument, w którym z jednej strony poparto “inicjatywę strony polskiej odnośnie uczczenia pamięci zabitych pokojowych mieszkańców”, z drugiej jednak wezwano do wypracowania wspólnego ze stroną ukraińską scenariusza obchodów w Hucie Pieniackiej, a także potępiono jakiekolwiek “polityczne spekulacje” na ten temat. “Nie dopuścimy do podawania za prawdę tych przypuszczeń, które nie zostały potwierdzone przez źródła historyczne” – napisano w dokumencie.

Jednocześnie poradzono stronie polskiej, aby w przyszłości uzgadniała ze stroną ukraińską scenariusz jakichkolwiek obchodów, które będą odbywały się na Ziemi Lwowskiej. Wezwano także, aby podczas uroczystości w Hucie Pieniackiej uczczono pamięć wszystkich niewinnych ofiar lokalnych konfliktów, jakie wydarzyły się na tym terenie podczas II wojny światowej.

Nie jest więc prawdą iż – jak napisano w Rzeczpospolitej 19 lutego – “Przed kilkoma tygodniami samorząd Lwowa wydał oświadczenie sugerujące, by w oficjalnych wystąpieniach nie mówić o Polakach zamordowanych przez UPA, ale o “ofiarach lokalnych konfliktów“.

Uczestnicy ukraińskiego okrągłego stołu zaprezentowali jednak także własny punkt widzenia odnośnie wydarzeń, które rozegrały się 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej. Według nich winę za sprowokowanie tragedii ponosi oddział partyzantki sowieckiej, który działał w rejonie tej polskiej wsi na początku 1944 roku i z którym współpracowała i sympatyzowała część ludności Huty Pieniackiej. Po tym jak 23 lutego doszło do bitwy między sowieckimi partyzantami i oddziałem policyjnym złożonym z Ukraińców z Galicji, ale dowodzonym i kierowanym przez Niemców, w której zginęło dwóch Ukraińców – naziści zdecydowali się na karną akcję w dniu 28 lutego podczas której zginęło kilkaset mieszkańców Huty Pieniackiej – stwierdzono w dokumencie wydanym przez służbę prasową Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

W sprawie zbrodni w Hucie Pieniackiej od kilku lat prowadzone jest śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach którego ustalono bezsprzecznie, iż masakry ok. tysiąca cywilów dokonał stacjonujący w Brodach pododdział dywizji SS “Galizien” wraz z grupą cywilów narodowości ukraińskiej. Ustalono także, iż esesmanami dowodził oficer niemiecki w stopniu kapitana, a nad wsią krążył, obserwujący pacyfikację, niemiecki samolot zwiadowczy. Zgodnie z ustaleniami IPN, przyczyną zbrodniczej akcji, był wcześniejszy incydent, gdy podczas próby wtargnięcia do wsi, członkowie samoobrony Huty Pieniackiej zabili dwóch Ukraińców z dywizji SS “Galizien”.

Jak informuje “Rzeczpospolita”, oprócz uroczystości w Hucie Pieniackiej, w który weźmie udział prezydent Kaczyński, nie jest także wykluczone, iż pamięć ofiar uczci także Sejm RP. Kwestia ta budzi aprobatę wszystkich sił parlamentarnych. – Jesteśmy im to winni – uważa Paweł Kowal z PiS, były wiceminister spraw zagranicznych.

tr/”Rz”/Kresy.pl

Zobacz także:

Ustalenia śledztwa IPN nt. zbrodni w Hucie Pieniackiej

Podsumowanie obrad ukraińskiego okrągłego stołu na stronach Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply