Hiszpania wyśle 14 myśliwców do Bułgarii i Rumunii

Hiszpania zapowiedziała, że ​​rozmieści 14 myśliwców w Bułgarii i Rumunii, ponieważ NATO nadal wzmacnia swoją wschodnią flankę – poinformowało w sobotę Radio Wolna Europa.

Jak poinformowało w sobotę Radio Wolna Europa, Hiszpania zapowiedziała, że ​​rozmieści 14 myśliwców w Bułgarii i Rumunii, ponieważ NATO nadal wzmacnia swoją wschodnią flankę.

Posunięcie ogłoszone przez hiszpańskie ministerstwo obrony 22 października jest następstwem wypowiedzi bułgarskiego ministra obrony Stojanowa dwa dni wcześniej, że Madryt ma w najbliższych dniach wysłać do tego kraju do ośmiu samolotów.

Zobacz też: Prezydent Bułgarii o perspektywie Ukrainy w NATO – najpierw pokój, potem członkostwo

Hiszpania poinformowała, że ​​od połowy listopada do początku grudnia do Bułgarii zostanie wysłanych sześć myśliwców Eurofighter i 130 żołnierzy, aby szkolić tam siły.

Stojanow powiedział na konferencji prasowej 20 października, że ​​hiszpańskie myśliwce Eurofighter mają przybyć do Bułgarii 1 listopada i będą wykonywać operacje ochrony przestrzeni powietrznej razem z bułgarskimi siłami powietrznymi do 23 grudnia.

„To kolejna misja w zakresie wzmocnionego nadzoru lotniczego. Będzie to wspólny obowiązek ochrony przestrzeni powietrznej” – powiedział Stojanow dziennikarzom.

Bułgaria, członek NATO od 2004 roku, gości już około 1000 żołnierzy sojuszu pod włoskim dowództwem.

W swoim ogłoszeniu Hiszpania zapowiedziała również rozmieszczenie ośmiu myśliwców F18M i 130 personelu sił powietrznych w Rumunii od grudnia do marca 2023 r. w ramach natowskiej strategii „reakcji i odstraszania”.

Hiszpańskie oświadczenie mówi, że radar obserwacji dalekiego zasięgu został rozmieszczony w Rumunii 17 października i może pozostać tam do końca czerwca 2023 roku.

Kraj wcześniej wysłał 12 myśliwców do wschodnich członków NATO Bułgarii, Litwy i Estonii.

Zobacz też: Rumunia uziemiła swoje myśliwce MiG-21

Kresy.pl/RWE

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz