Tysiące migrantów jest wysyłanych przez grupę Wagnera z obszarów Libii do Włoch – donosi The Telegraph. Rosja próbuje zdestabilizować Włochy, wysyłając tysiące migrantów – podaje portal powołując się na włoski wywiad.

Jak poinformował w sobotę The Telegraph, tysiące migrantów jest wysyłanych przez grupę Wagnera z obszarów Libii do Włoch. Rosja próbuje zdestabilizować Włochy, wysyłając do kraju migrantów – podaje portal powołując się na włoski wywiad.

Według doniesień medialnych prawie 39 000 migrantów przybyło do Włoch w tym roku, w porównaniu z 27 771 w 2021 roku, a wielu z nich wypływa z pobliskiego Tobruku.

„Libia to armata wycelowana w kampanię wyborczą. Imigracja jest prawdopodobnie najpotężniejszą bronią dla tych, którzy są zainteresowani destabilizacją, a tym samym ingerowaniem we wrześniowe głosowanie” – podała gazeta La Repubblica, powołując się na agenta włoskiego wywiadu. Włoski rząd kierowany przez Mario Draghi upadł w tym miesiącu, a wybory wyznaczono na 25 września.

Wykorzystywanie grupy Wagnera do realizacji tych celów poprzez zaostrzenie delikatnej kwestii migracji przed napiętymi wyborami miałoby sens, powiedział w piątek jeden z włoskich polityków. „Nikogo nie powinno dziwić, że Wagnerowcy biorą udział we włoskim wyścigu wyborczym” – powiedział Enrico Borghi, członek parlamentarnej komisji ds. wywiadu.

Premier Włoch Mario Draghi poinformował, że złożył rezygnację po tym, jak ruch Pięciu Gwiazd – największa partia w koalicyjnym rządzie tego kraju – wycofał swoje poparcie w parlamentarnym głosowaniu nad wotum zaufania.

Ruch Pięciu Gwiazd sprzeciwił się pakietowi kosztów utrzymania Draghiego, twierdząc, że nie posunął się on wystarczająco daleko. Ważnym punktem spornym było również finansowanie spalarni śmieci w Rzymie, co rozzłościło ruch Pięciu Gwiazd.

„Jesteśmy przeciwni temu dekretowi pod względem metodycznym i merytorycznym, w szczególności w odniesieniu do spalarni. To szaleństwo” – powiedziała Maria Domenica Castellone, liderka ruchu Pięciu Gwiazd w senacie, podczas czwartkowej debaty.

Draghi został mianowany premierem Włoch w 2021 r., aby pomóc krajowi wyjść z kryzysu Covid-19. Był postrzegany jako bezpieczny kandydat, który byłby w stanie odpowiedzialnie korzystać z funduszy odbudowy. Draghi wcześniej pełnił funkcję prezesa Europejskiego Banku Centralnego w latach 2011-2019.

Kresy.pl/The Telegraph

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply