Donald Trump zamierza kontynuować politykę protekcjonizmu. Prezydent USA polecił swojej administracji przygotować zerwanie umowy o wolnym handlu z Republiką Korei.

Informacje o planie Trumpa zerwania umowy o wolnym handlu z Koreą Południową obowiązującej od 2012 r. podaje dziennik „Washington Post”. Prezydent USA wspomniał o tym w czasie swojej wizyty w Houston w Teksasie. Zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu będzie o tym rozmawiał ze swoimi doradcami. Wśród nich nie brakuje jednak przeciwników takiego posunięcia, z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Herbertem R. McMasterem i sekretarzem obrony Jamesem Mattisem na czele. „Washington Post” nie wyklucza więc, że pod ich naciskiem Trump zdecyduje się na renegocjowanie warunków umowy z Koreą Południową zamiast jej całkowitego zerwania.

Trump uznał umowę za „nierówną”, a podstawą do takiego wniosku był dla niego bilans handlowy w obrotach między dwoma państwami. Amerykanie zdecydowanie więcej importują z Korei Południowej niż do niej eksportują. McMaster i Mattis podkreślają jednak, że państwo to jest jednym z głównych sojuszników Waszyngtonu w regonie, szczególnie ważnym w obliczu atomowych ambicji Korei Północnej.

Sceptycyzm wobec wolnego handlu i postulaty ochrony amerykańskiego rynku i amerykańskich producentów, a co za tym idzie miejsc pracy w USA, stanowią jeden z głównych elementów programu politycznego Donalda Trumpa. Wkrótce po przejęciu władzy doprowadził on do wycofania się USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) obejmującego strefą wolnego handlu i inwestycji Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam. Z Republiką Korei łączy USA analogiczna umowa dwustronna. Sami Koreańczycy nie przystąpili do TPP, które było niewątpliwie inicjatywą godzącą w interesy Chin. Zamiast tego Seul pozostał przy umowie dwustronnej z Waszyngtonem, zawierając podobne porozumienie o wolnym handlu także z Pekinem.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Pod naciskiem Trumpa doszło też do negocjacji na Północnoamerykańskim Porozumieniem o Wolnym Handlu (NAFTA), łączącym USA z Kanadą i Meksykiem. Amerykański prezydent groził jego zerwaniem.

rp.pl/tvn24.pl/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz