Wartość polskiego eksportu na Ukrainę pobiła poziom z rekordowego 2013 roku.

Polski eksport na Ukrainę odrobił straty wynikłe po Euromajdanie i osiągnął poziom sprzed załamania się ukraińskiej gospodarki w 2014 roku – zauważył „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na dane GUS.

Według przywoływanych przez DGP danych GUS za trzy kwartały bieżącego roku polscy przedsiębiorcy sprzedali na Ukrainę towary o wartości 13,4 mld złotych. Tym samym pobito rekordowy wynik z 2013 roku, kiedy wartość polskiej sprzedaży nad Dnieprem wyniosła 13,3 mld złotych. Tegoroczny wynik jest także aż o prawie 32 proc. lepszy od statystyk za rok 2016.

Jak przypomniał w czwartek Business Insider, polski eksport na Ukrainę załamał się, gdy zaczęły się protesty przeciwko decyzji prezydenta Janukowycza o niepodpisywaniu układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską, a ukraińska gospodarka wpadła w ostrą recesję. Najtrudniejszy był rok 2014, w którym polski eksport do tego kraju spadł o ponad jedną czwartą. Po kolejnym spadku w 2015 roku (o 5,3 proc.) polscy przedsiębiorcy zaczęli odrabiać straty dopiero w 2016 roku (wzrost eksportu o 21 proc.).

W wyniku ostrego kryzysu ekonomicznego wynikłego po Euromajdanie ukraiński PKB spadł w 2014 roku o 6,6 proc. a w 2015 roku o 9,8 proc. Od dwóch lat ukraińska gospodarka notuje skromny wzrost w wysokości około 2 proc. rocznie, co jak widać przekłada się na ożywienie wymiany handlowej także z Polską.

Jak przypomina DGP, Polska eksportuje na Ukrainę głównie wyroby przemysłu elektromaszynowgo, branży chemicznej, tworzywa sztuczne, produkty mineralne, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu lekkiego i przemysłu drzewno-papierniczego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina stała się miodową potęgą

Kresy.pl / PAP/DGP / Business Insider

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz