IAR: nieoficjalnie znamy lokalizację przyszłego Centralnego Portu Lotniczego

Według Informacyjnej Agencji Radiowej na lokalizację Centralnego Portu Lotniczego wybrano położony 40 km na zachód od Warszawy Baranów.

Informacyjna Agencja Radiowa podaje, że dotarła do nieoficjalnych informacji, potwierdzonych przez dwa niezależne źródła, iż Centralny Port Komunikacyjny, którego elementem ma być także port lotniczy, powstanie w okolicach miejscowości Baranów na Mazowszu. Oficjalnie urzędnicy mają ogłosić lokalizację CPK dopiero w przyszłym tygodniu.Baranów leży 40 km na zachód od Warszawy. Miejscowość jest usytuowana w pobliżu autostrady A2 i niedawno zmodernizowanej linii kolejowej Warszawa-Żyrardów.

Centralny Port Komunikacyjny ma zastąpić warszawski port im. Chopina, którego przepustowość według jego władz wkrótce wyczerpie się. Wstępne szacunki wskazują, że budowa CPK będzie kosztować ok. 30 mld złotych. Port ma zostać ukończony w ciągu najbliższych 10 lat. Oprócz lotniska planowane jest również stworzenie innej infrastruktury logistycznej, w tym kolejowej, mającej zapewnić portowi status ważnego huba w Europie. Jednakże wciąż nie wiadomo, jak inwestycja ta zostanie sfinansowana. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że przedstawiciele Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych deklarowali, iż jest on zainteresowany uczestnictwem w budowie węzła komunikacyjnego w Polsce, w tym centralnego lotniska. Podczas swojej wizyty w Polsce Pang Yee Ean, dyrektor departamentu inwestycji Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, którego jednym z członków-założycieli jest Polska, rozmawiał z przedstawicielami władz i polskimi przedsiębiorcami nt. zaangażowania polskich firm w projekty realizowane w Azji, a także potencjalnych inwestycji finansowanych przez AIIB w Polsce.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego nie wykluczał w maju br. zaangażowania Chin w zamian za udziały w tym przedsięwzięciu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Centralny Port Lotniczy jest zbędny?

Kresy.pl / Polskie Radio

Reklama


Warning: Use of undefined constant ID - assumed 'ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kresy/public_html/wp-content/themes/uniset_v1/modules/shortcode_author.php on line 5

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz