Dyrektor zarządzająca Google Australia, Mel Silva, powiedziała komisji senackiej, że jej firma może usunąć swoją wyszukiwarkę z Australii, jeśli pojawi się prawo zmuszające firmy do negocjowania płatności dla mediów informacyjnych – poinformowało w piątek BBC.

Jak poinformowało w piątek BBC, dyrektor Google Australia, Mel Silva, poinformowała komisję senacką, że w przypadku pojawienia się prawa, które nakaże firmom technologicznym negocjować płatności dla mediów informacyjnych, Google może zniknąć z Australii.

Australia wprowadza pierwsze na świecie prawo zobowiązujące Google, Facebook i potencjalnie inne firmy technologiczne do płacenia mediom za treści informacyjne.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Amerykańskie firmy protestują, ostrzegając, że prawo zmusi je do wycofania niektórych usług. Premier Australii Scott Morrison zapewnił, że ustawodawcy nie ulegną „groźbom”.

Chociaż Australia jest daleko od największego rynku Google, proponowane prawo jest postrzegane jako możliwy globalny kazus dla tego, jak rządy mogłyby próbować regulować duże firmy technologiczne.

Dyrektor zarządzający Google Australia, Mel Silva, powiedziała w piątek na przesłuchaniu w Senacie, że prawo jest „niewykonalne”. „Gdyby ta wersja stała się prawem, nie dałoby nam innego wyboru, jak tylko zaprzestać udostępniania wyszukiwarki Google w Australii” – powiedziała.

Zobacz też: Media: Google wyprowadził 128 mld euro na Bermudy poprzez holenderską spółkę, uniknął 38 mld euro podatku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prawodawcy zakwestionowali to, oskarżając Google o „szantaż” i zastraszanie Australii za próbę wprowadzenia reformy.

„To się rozprzestrzeni na cały świat. Nie zamierzasz wycofać się z każdego rynku, prawda?  – zapytał senator Rex Patrick. Pani Silva odpowiedziała, że ​​prawo jest „niemożliwym do utrzymania ryzykiem dla naszych australijskich operacji”.

Premier Australii stoi na stanowisku, że jego rząd nie ustąpi. „Powiem jedno, to Australia wprowadza prawa na temat tego co można robić w Australii”.

Zobacz też: Parler został usunięty z Google Play. Apple rozważa podobne działanie

Kresy.pl/BBC

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz