W Gdańsku zdewastowano pomnik ofiar OUN-UPA [+FOTO]

Nieznani sprawcy zdewastowali pomnik ofiar rzezi wołyńskiej i tych, którzy musieli uciekać przed ukraińskimi nacjonalistami z OUN-UPA. Gdańska policja prowadzi postępowanie ws. znieważenia pomnika. „Znowu „nieznani sprawcy”, czy też bardzo dobrze znani, tyle że chronieni „poprawnością polityczną”? – pyta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Jak wynika z opublikowanej fotografii, pomnik ofiar OUN-UPA w Gdańsku został pomazany, prawdopodobnie żółtą farbą. Próbowano nią zamazać zarówno treść napisu, jak również krzyż w lewym górnym narożniku. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, gdy zdewastowany został pomnik upamiętniający ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

– Ktoś zdewastował pomnik upamiętniający Polaków, którym nie udało się ocalić z Rzezi Wołyńskiej. Dalszy komentarz jest zbędny, bo cisną się na usta same niecenzuralne słowa… – czytamy na profilu facebookowym portalu Gdańsk Strefa Prestiżu.

– Aż się wierzyć nie chce, że to dzieje się w polskim mieście. Znowu „nieznani sprawcy”, czy też bardzo dobrze znani, tyle że chronieni „poprawnością polityczną”? – komentuje w swoim wpisie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pomnik ofiar OUN-UPA z Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich znajduje się na Starym Mieście w Gdańsku, na rogu ulic Stolarskiej i Katarzynki, niedaleko kościoła św. Katarzyny. Postawiono go w 2006 roku, w 60. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, staraniem środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Według uzyskanych przez nas informacji, osoby z „Gdańsk Strefa Prestiżu” zgłosiły sprawę na policję, która przyjechała na miejsce, przyjęła zgłoszenie i wszczęła postępowanie. Złożono już pierwsze zeznania w sprawie.

Komenda Miejska Policji w Gdańsku potwierdza, że wczoraj otrzymano zgłoszenie. Jak poinformował nas rzecznik KMP w Gdańsku, na miejscu był obecny technik policyjny i czynności w tej sprawie trwają. Według dostępnych, wstępnych informacji, postępowanie prowadzone jest ws. znieważenia pomnika, ponieważ tego dotyczyło zgłoszenie. Według art. 261 kk, podlega to karze grzywny albo ograniczenia wolności.

Przeczytaj: Pomnik ofiar UPA do rozbiórki

Zobacz także: Niemcy: Polonia odsłoniła pomnik ofiar OUN-UPA [+FOTO]

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    „«Тому вважаємо, що особа, яка робить ворожі щодо нашого народу політичні заяви, сіє ворожнечу між українцями і поляками, не має ні морального, ні цивільного права керувати Римо-католицькою церквою в Україні, тому як польському громадянину його має бути позбавлено права перебувати на території нашої країни», – сказано, зокрема, у заяві УГП, опублікованій 7 червня на офіційному партійному сайті.”
    Próba podjęta przez Ukraińską Galicyjską Partię przeforsowania zakazu wjazdu biskupa
    Mokrzyckiego na Ukrainę ,a co za tym idzie jego deportacji z Ukrainy lepiej podgrzeje nastroje niż pomalowany pomnik.