Od chwili wstąpienia na urząd nowy narodowo-konserwatywny polski rząd skupił się na atakowaniu wymiaru sprawiedliwości i mediów. Co może ich powstrzymać? – pisze Reinhard Veser na pierwszej stronie niemieckiego konserwatywnego dziennika.
„To będzie wyraz mojego stosunku może nie tyle do Ukraińców, co elit ukraińskich” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiadając zwrot Orderu Księcia Jarosława Mądrego. Kaczyński dodał, że w związku z promowaniem banderyzmu przez Ukrainę, Polska powinna blokować rozmowy akcesyjne Kijowa z UE.
Podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński zapowiedział zwrot ukraińskiego Orderu Księcia Jarosława Mądrego II klasy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiązał swoją decyzję ze stosunkiem do ukraińskich elit oraz z lojalnością wobec prezydenta Karola Nawrockiego.
„Ja też zwrócę order, bo mam dość wysokiej rangi, Order Księcia Jarosława Mądrego drugiej klasy. To będzie wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i akt lojalności wobec naszego prezydenta” — powiedział polityk.
Rosyjskie MSZ nakazało zamknięcie Konsulatu Generalnego Rumunii w Petersburgu i wydaliło rumuńskiego konsula. Moskwa przedstawia tę decyzję jako odpowiedź na zamknięcie rosyjskiego konsulatu w Konstancy po upadku drona na terytorium Rumunii. (more…)
Senat USA przyjął we wtorek rezolucję w sprawie zakończenia amerykańskich działań wojskowych przeciw Iranowi. Tym samym dołączył do Izby Reprezentantów, która wcześniej poparła podobny dokument na podstawie przepisów o uprawnieniach wojennych Kongresu.
Jak podał Reuters, za przyjęciem rezolucji zagłosowało 50 senatorów, przeciw było 48. Agencja zwraca uwagę, że po raz pierwszy od uchwalenia War Powers Resolution z 1973 roku obie izby Kongresu przyjęły rezolucję nakazującą prezydentowi usunięcie sił zbrojnych USA z działań wojennych.
Dokument zobowiązuje prezydenta Donalda Trumpa do wycofania sił USA z działań zbrojnych przeciw Iranowi, jeśli operacje te nie zostały zatwierdzone przez Kongres. W przypadku wojny z Iranem Kongres nie wypowiedział wojny ani nie przyjął odrębnej autoryzacji użycia siły zbrojnej przeciw Teheranowi.
Liderzy Polski, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii spotkali się w Berlinie przed lipcowym szczytem NATO w Ankarze. Przywódcy E5 zadeklarowali poparcie dla NATO, dalsze wsparcie dla Ukrainy i zwiększanie europejskich zdolności obronnych. Donald Tusk podkreślił, że Polska chce obecności państw wschodniej flanki we wszystkich formatach dotyczących bezpieczeństwa i zapowiedział, że Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbędzie się w Gdańsku zgodnie z planem.
E5 jest nieformalną grupą skupiającą europejskie państwa o największych wydatkach na obronność. Tworzą ją Polska, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania. Format powstał w 2024 roku, aby koordynować działania na rzecz wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją, a dotychczas funkcjonował na szczeblu ministrów obrony.
Strong Poland. Strong Europe. Standing shoulder to shoulder when security matters most. pic.twitter.com/4XrDpPwPTN
Rząd Pétera Magyara podtrzymuje asertywną postawę Węgier zarówno wobec Ukrainy, jak i Unii Europejskiej. Nie chce przyspieszania integracji tej pierwszej ze wspólnotą.
15 czerwca kraje UE jednogłośnie zatwierdziły otwarcie pierwszego formalnego rozdziału negocjacyjnego z Mołdawią i Ukrainą, jako państwami ubiegającymi się o akcesję do Unii. Ruch ten był długo blokowany przez Węgry za rządów Viktora Orbána, który wysuwał szereg postulatów wobec władz w Kijowie, uznając iż biją one w interesy jego państwa. Zwycięstwo wyborcze Pétera Magyara miało otworzyć Ukraińcom szeroko drzwi to Unii. Tak się jednak nie dzieje.
Wicepremier Ukrainy Taras Kaczka poinformował na początku tego miesiąca Politico, że Kijów dąży do otwarcia wszystkich sześciu klastrów negocjacyjnych do połowy lipca.
Polska oczekuje od Ukrainy transferu technologii dronowych w zamian za przekazanie pozostałych samolotów MiG-29 – przekazał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej. „Jeżeli Ukraina sprzedaje drony do różnych państw na świecie w trakcie wojny, to znaczy, że ma już taką pozycję, żeby się też dzielić know-how” – powiedział minister.
Podczas konferencji prasowej 24 czerwca wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do ewentualnego przekazania Ukrainie pozostałych polskich samolotów MiG-29. Szef MON przedstawił formułę „MiG-i za drony”.
Wicepremier W. @KosiniakKamysz o ewentualnym przekazaniu Ukrainie polskich samolotów MiG-29. pic.twitter.com/wLDJaPolEx




























