Francuski parlament odrzucił kontrowersyjną ustawę, która ograniczyłaby prawo do filmowania funkcjonariuszy policji w akcji – ogłosił w poniedziałek przewodniczący parlamentu i lider partii rządzącej Christophe Castaner, przekazał portal France 24.

Jak przekazał portal France 24, w poniedziałek szef partii LREM (La République en marche) poinformował, że parlament odrzuci ustawę ograniczającą możliwość nagrywania policji.

„Projekt ustawy zostanie całkowicie przepisany i zostanie przedłożona nowa wersja” – powiedział na konferencji prasowej.

Zobacz też: Francja: Protesty przeciwko ustawie, która przewiduje zakaz nagrywania działań policji [+VIDEO]

Minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin odmówił wycofania kontrowersyjnego artykułu, mówiąc przed komisją parlamentarną w poniedziałek, że policja „nie jest wystarczająco chroniona”.

Projekt ustawy wywołał protesty w całym kraju ze strony obrońców wolności prasy i obrońców praw obywatelskich. Dziesiątki tysięcy ludzi maszerowało w sobotę w Paryżu, wzywając rząd do rezygnacji z tego środka, w tym rodziny i przyjaciele osób zabitych przez policję.

Krytycy obawiali się, że proponowane prawo pozbawiłoby dziennikarzy i innych osób potężnej broni przeciwko niewłaściwemu postępowaniu policji – w tym nagrań wideo z działań policji.

Artykuł nie zakazywał całkowicie udostępniania zdjęć policji, ale zakazałby udostępniania ich z „oczywistym zamiarem wyrządzenia krzywdy”, na przykład podżegając do przemocy wobec funkcjonariuszy, stałoby się to przestępstwem podlegającym karze roku więzienia i 45 000 euro grzywny.

Zobacz też: Burzliwe protesty przeciw nowelizacji prawa bezpieczeństwa we Francji [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ustawa miała na celu zapobieżenie pojawianiu się zdjęć funkcjonariuszy policji w mediach społecznościowych z obawy, że spotka ich kara za wykonywanie swojej pracy. Proponowana ustawa o „globalnym bezpieczeństwie”, jak ją nazywano, była częściowo odpowiedzią na żądania związków policyjnych, które stwierdziły, że zapewni lepszą ochronę funkcjonariuszom.

Znaczenie dokumentowania działań policji zostało jednak ponownie podkreślone w zeszłym tygodniu przez brutalne pobicie producenta muzycznego.

„Miałem szczęście, że miałem filmy, które mnie chroniły” – powiedział Michel Zecler, producent muzyczny , który został pobity przez co najmniej czterech policjantów. Filmy, które po raz pierwszy opublikował w czwartek francuski portal Loopsider, obejrzało ponad 14 milionów widzów.

Dwóch funkcjonariuszy pozostaje w areszcie, ale dwóch innych zostało zwolnionych za kaucją w trakcie śledztwa.

Kresy.pl/France24

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz