Francuskie siły zbrojne z powodzeniem wystrzeliły w środę rano, ze swojego poligonu testowego Biscarosse na francuskim wybrzeżu Atlantyku, strategiczny pocisk balistyczny M51.2 – poinformował portal Defense News.

Jak poinformował portal Defense News, francuskie siły zbrojne z powodzeniem wystrzeliły w środę rano, ze swojego poligonu testowego Biscarosse na francuskim wybrzeżu Atlantyku, strategiczny pocisk balistyczny M51.2

Pocisk, centralny element francuskiej polityki odstraszania nuklearnego, nie był wyposażony w głowicę, a test został przeprowadzony „przy ścisłym przestrzeganiu zobowiązań traktatów międzynarodowych Francji”, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez ministerstwo sił zbrojnych.

Dane i wnioski wyciągnięte z testów posłużą do opracowania kolejnego egzemplarza pocisku, M51.3, który ma trafić do francuskiej marynarki wojennej w 2025 r. Ta wersja powinna mieć zasięg kilkauset kilometrów przekraczający możliwości samolotów.

Pocisk był śledzony wzdłuż toru lotu przez zespół testowy, aż wylądował na północnym Atlantyku „kilkaset kilometrów od linii brzegowej”.

Florence Parly, minister do spraw sił zbrojnych, powiedziała w oświadczeniu, że jest zadowolona z testu i „serdecznie pogratulowała” pracownikom ministerstwa, agencji energii atomowej i alternatywnej CEA oraz firmom, które wzięły udział w teście.

Zobacz też: Francja: wojskowi krytykują władze ws. islamizmu i ostrzegają przed groźbą „wojny domowej”. Ostra reakcja premiera

54-tonowy M51 jest kluczowym elementem francuskich strategicznych sił oceanicznych. Jest to trzystopniowy, strategiczny pocisk balistyczny typu morze-ląd, znajdujący się na pokładzie czterech francuskich okrętów podwodnych klasy Le Triomphant. Każdy pocisk może przenosić od sześciu do dziesięciu niezależnie kierowanych głowic termojądrowych TN 75.

Głównym wykonawcą programu jest ArianeGroup, odpowiedzialna za badania, projektowanie, rozwój i produkcję pocisków, naziemną infrastrukturę operacyjną oraz system dowodzenia i kontroli na pokładzie okrętów podwodnych. Firma jest również odpowiedzialna za wsparcie w trakcie eksploatacji i utylizację po wycofaniu z eksploatacji. ArianeGroup współpracuje przy tym programie ze 140 dostawcami, ale w sumie bierze w nim udział ponad 900 firm.

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply