Finlandia ogłosiła, że otworzy 300 strzelnic, aby zachęcić obywateli do większego zainteresowania się obroną państwa.

Jak przekazał w poniedziałek portal Yahoo.News, Finlandia ogłosiła, że otworzy 300 strzelnic, aby zachęcić obywateli do większego zainteresowania się obroną państwa. Członek fińskiego komitetu obrony powiedział, że takie posunięcie pomoże Finom udoskonalić umiejętności strzeleckie w obliczu zwiększonych zagrożeń ze strony Rosji.

Zgodnie z fińską konstytucją każdy mężczyzna w wieku od 18 do 60 lat musi odbyć służbę wojskową, ale rząd ma nadzieję, że dzięki nowym propozycjom cywile zachowają umiejętności posługiwania się bronią po okresie poboru.

Fiński polityk Jukka Kopra powiedział: “Obecny rząd zamierza zwiększyć liczbę strzelnic w Finlandii z około 600–700 do 1000. Dzieje się tak ze względu na nasz model obronny, który opiera się na tym, że ludzie samodzielnie posiadają i rozwijają swoje umiejętności strzeleckie”.

Obecnie w Finlandii istnieje około 600 strzelnic.

Rzecznik fińskiego ministerstwa obrony powiedział, że pracuje ono nad “zabezpieczeniem działalności fińskich strzelnic i promowaniem tworzenia nowych strzelnic”.

W oświadczeniu dla The Guardian rzecznik dodał: “Procedury wydawania pozwoleń środowiskowych i przepisy dotyczące strzelnic zostaną usprawnione. Docelowo do końca dekady liczba strzelnic plenerowych wyniesie około 1000. Nacisk zostanie położony na utworzenie wystarczającej liczby strzelnic strzeleckich i taktycznych na terenie całego kraju”.

Wcześniej rząd Finlandii zdecydował, że przejścia na granicy lądowej z Rosją pozostaną zamknięte do 14 kwietnia. Poinformowało o tym fińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Jak podkreślił resort zamknięcie przejść granicznych oznacza także, że na żadnym z nich nie będą przyjmowane wnioski o azyl czy ochronę tymczasową, podała rosyjska agencja informacyjna TASS. Uregulowanie to przypomina, że głównym powodem przymknięcia przejść granicznych z Rosją było pojawianie się na nich migrantów z państw azjatyckich i afrykańskich próbujących przedostać się do Finlandii bądź szerzej Unii Europejskiej pod pretekstem uchodźctwa.

Fińskie władze oskarżają Rosję o stymulowanie napływu nielegalnych migrantów z krajów trzecich, głównie z Bliskiego Wschodu oraz Afryki, w ramach operacji hybrydowej mającej podważyć stabilność państwa. Przez fińską granicę w ostatnich tygodniach przed listopadowym zamknięciem przejść granicznych przeszło ponad 800 osób. W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. w Finlandii odnotowano 3,2 tys. osób ubiegających się o azyl.

Kreml odrzuca oskarżenia Finlandii.

Kresy.pl/Yahoo.News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply