Ukraina chce zacieśnić współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z krajami bałtyckimi – poinformował Oleksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony przekazała w środę agencja prasowa Unian.

Jak przekazała w środę agencja prasowa Unian, Ukraina chce zacieśnić współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z krajami bałtyckimi – poinformował Oleksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Zamiar ten wynika ze znacznego zintensyfikowania rosyjskich wysiłków w ramach trwającej wojny informacyjnej, powiedział Daniłow, według służby prasowej ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

„Ukraina jest liderem w walce z agresją hybrydową” – powiedział Daniłow ambasadorowi Estonii na Ukrainie Kaimo Kuuskowi. „A naszym zadaniem jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie cyberobrony ze strukturami NATO i państwami członkowskimi, ponieważ Rosja ostatnio znacznie zintensyfikowała swoją wojnę informacyjną” – powiedział Daniłow.

Wyraził zainteresowanie maksymalizacją praktycznej współpracy z Centrum Cybernetycznym NATO z siedzibą w Estonii. „Z kolei Ambasador zaznaczył, że Estonia jest zainteresowana rozwojem współpracy bilateralnej z Ukrainą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa” – dodał RBNiO.

W marcu 2021 roku RBNiO poinformowało, że Rosja przeprowadziła cyberatak na dużą skalę na Ukrainę w odpowiedzi na sankcje nałożone na prorosyjskich posłów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała wcześniej, że zablokowała cyberatak na dużą skalę na strony internetowe ukraińskiego rządu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W grudniu, ukraińskie zasoby rządowe miały borykać się z niemal codziennymi cyberatakami. Kraj był zmuszony zwiększyć swoje systemy bezpieczeństwa. „Skala infiltracji rządowych zasobów informacyjnych jest imponująca – ataki zdarzają się prawie codziennie. Wnioski są proste – musimy działać natychmiast i systematycznie ”- powiedział w Telegramie szef ukraińskiej służby bezpieczeństwa Iwan Bakanow. Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących ataków.

Kresy.pl/Unian

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz