Ukraina chce zacieśnić współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z krajami bałtyckimi – poinformował Oleksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony przekazała w środę agencja prasowa Unian.

Jak przekazała w środę agencja prasowa Unian, Ukraina chce zacieśnić współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z krajami bałtyckimi – poinformował Oleksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Zamiar ten wynika ze znacznego zintensyfikowania rosyjskich wysiłków w ramach trwającej wojny informacyjnej, powiedział Daniłow, według służby prasowej ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ukraina jest liderem w walce z agresją hybrydową” – powiedział Daniłow ambasadorowi Estonii na Ukrainie Kaimo Kuuskowi. „A naszym zadaniem jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie cyberobrony ze strukturami NATO i państwami członkowskimi, ponieważ Rosja ostatnio znacznie zintensyfikowała swoją wojnę informacyjną” – powiedział Daniłow.

Wyraził zainteresowanie maksymalizacją praktycznej współpracy z Centrum Cybernetycznym NATO z siedzibą w Estonii. „Z kolei Ambasador zaznaczył, że Estonia jest zainteresowana rozwojem współpracy bilateralnej z Ukrainą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa” – dodał RBNiO.

W marcu 2021 roku RBNiO poinformowało, że Rosja przeprowadziła cyberatak na dużą skalę na Ukrainę w odpowiedzi na sankcje nałożone na prorosyjskich posłów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała wcześniej, że zablokowała cyberatak na dużą skalę na strony internetowe ukraińskiego rządu.

W grudniu, ukraińskie zasoby rządowe miały borykać się z niemal codziennymi cyberatakami. Kraj był zmuszony zwiększyć swoje systemy bezpieczeństwa. „Skala infiltracji rządowych zasobów informacyjnych jest imponująca – ataki zdarzają się prawie codziennie. Wnioski są proste – musimy działać natychmiast i systematycznie ”- powiedział w Telegramie szef ukraińskiej służby bezpieczeństwa Iwan Bakanow. Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących ataków.

Kresy.pl/Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz