Szczyt w Pradze sukcesem Polski

Sześć krajów zza wschodniej granicy zostało oficjalnie zaproszonych do bliższej współpracy z Unią Europejską. Na szczycie w Pradze zainaugurowano wczoraj Partnerstwo Wschodnie, inicjatywę Polski, obejmującą Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Białoruś, Armenię i Azerbejdżan.

Współpraca energetyczna, otwarcie strefy wolnego handlu, czy pomoc w dostosowaniu prawa do europejskich standardów – to oferta Partnerstwa Wschodniego. Nie gwarantuje ono jednak członkostwa we Wspólnocie, bo na to nie zgadzają się państwa z Europy Zachodniej. Jak bardzo drażliwa jest to dla nich sprawa może świadczyć fakt, że w deklaracji kończącej szczyt Niemcy i Holandia nie chciały nawet nazywać szóstki krajów europejskimi, by nie sugerować możliwości członkostwa, wpisano więc, że są to wschodnio – europejscy partnerzy. Nie ma też mowy o szybkim zniesieniu wiz, a jedynie o stopniowej liberalizacji wizowej w dłuższej perspektywie.
To dopiero początek, najważniejsze, że jest zgoda na bliższą współpracę całej Unii i to zaledwie w 12 miesięcy od czasu ogłoszenia pomysłu przez Polskę – mówi minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz. “To jest naprawdę prędkość światła jak na Unię Europejską, że w ciągu mniej niż roku taki szczyt się odbywa” – dodał.
Polska zamierza teraz pilnować, by konkretne projekty dotyczące współpracy, przyciągnęły te państwa możliwie jak najbliżej Wspólnoty. Szuka też dodatkowych pieniędzy na Partnerstwo Wschodnie, poza unijnym budżetem. Ze wspólnej kasy do 2013 roku przeznaczono 600 milionów euro.

IAR/mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply