Ukazała się kolejna książka Tomasza Teluka pt. „Dyneburg. Inflanty zmysłami reportera”. Jest to fascynująca podróż przez współczesne Litwę, Łotwę i Estonię, z kilkudziesięcioma zdjęciami autora.

„Dyneburg” to książka osobista, przedmiot fascynacji autora regionem dawnych Inflant, wschodnich rubieży Rzeczpospolitej i kilkudziesięciu podróży w tamte regiony Łotwy, Estonii, Litwy i Białorusi. Osią geograficzną tych podróży jest Dyneburg, czyli Daugavpils, stolica Łatgalii, południowo-wschodniego regionu Łotwy, zamieszkanego od wieków przez liczną mniejszość polską. Ten kraj stał się nieoczekiwanie rodzinnymi stronami autora.

W „Dyneburgu” znajdziemy wszystko, co chcielibyśmy dowiedzieć się o Krajach Bałtyckich. Odwiedzimy stolice – Rygę, Tallin, Wilno, a nawet Mińsk i St. Petersburg. Dowiemy się dlaczego warto pojechać latem do Nidy, co robili Polacy w Dorpacie, co zjeść na łotewskiej prowincji i dlaczego tak przyciąga litewska przyroda.

Książka przedstawia także kulisy najważniejszych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w tych krajach. Znajdziemy w niej sylwetki polityków m.in. wywiad z byłym premierem Estonii i ojcem gospodarczego sukcesu tego kraju Maartem Laarem. Kraje Bałtyckie ukazane są takie, jakie są, bez zbędnego retuszu, ale na podstawie własnych przeżyć autora, rozmów ze zwykłymi ludźmi i podróży w miejsca, które warto odwiedzić.

Całość dopełnia kolekcja kilkudziesięciu zdjęć, zabierająca czytelnika w fascynującą podróż między Sejnami a Petersburgiem. Do części egzemplarzy będzie także dołączona płyta z audycją radiową o turystycznej stronie podróżowania po Łotwie. „Dyneburg. Inflanty zmysłami reportera” to obowiązkowa lektura dla każdego, kogo fascynują Kresy. To także doskonała okazja, aby zacząć swoją przygodę z tym nieznanym kawałkiem Europy.

„Dyneburg” to zbiór tekstów publicystycznych, reportaży i wywiadów, publikowanych w polskiej prasie od 1997 r., obejmuje wiponad 15 lat pracy dziennikarskiej. Autor zaczynał swoją karierę w dziale zagranicznym dziennika Rzeczpospolita, następnie pracował dla Polskiej Agencji Prasowej, a potem publikował swoje teksty na łamach Więzi, Nowego Państwa, Tygodnika Powszechnego, Wprost, Najwyższego Czasu, Życia, Gazety Polskiej i Uważam Rze.

O książce powiedzieli:

Tomasz Teluk od dawna zwraca uwagę jako mądry i przenikliwy obserwator i krytyk błędów ustrojowej transformacji. W “Dyneburgu” dodatkowo wzbogaca te zalety reporterskim zacięciem. Świetna lektura, godna polecania każdemu, kto chce zrozumieć, co robimy źle.

Rafał Ziemkiewicz, pisarz, publicysta

Mało wiemy o naszych sąsiadach. Łotwa to dla nas świat niemal tak nieznany, jak dalekie afrykańskie ostępy. A przecież ten kraj jest z nami związany wspólną historią i problemami. Książka Tomasza Teluka świetnie w niego wprowadza i przypomina, że poza Niemcami i Rosją mamy innych sąsiadów.

Tomasz P. Terlikowski, pisarz, publicysta

Fundacja Instytut Globalizacji,

www.globalizacja.org

[email protected]

tel. + 48 600 023 118

+ 48 32 232 65 54

O Instytucie:

Instytut Globalizacji jest prywatnym wolnorynkowym instytutem spraw publicznych założonym w 2006 r. Organizacja prowadzi badania z zakresu ekonomii, energetyki, nowych technologii i globalizacji. W 2009 r. Instytut Globalizacji otrzymał Nagrodę Wolności Templetona w Waszyngtonie w dziedzinie „etyka i wartości”.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply