Zdaniem niemieckiego dziennika polskie żądania reparacji wojennych są nieuzasadnione i wynikają z wewnątrzpolskich rozgrywek politycznych.

Die Welt zamieścił na swoich łamach artykuł zatytułowany „Dlaczego Niemcy nie są winne Polsce żadnych reparacji wojennych”. Zdaniem autora artykułu żądania reparacji wojennych należą do kategorii żądań politycznych wysuwanych wobec zagranicy, ale z pobudek wyłącznie wewnątrzpolitycznych. Dziennik wskazuje, że co jakiś czas robi to Grecja oraz Polska.

Die Welt pisząc polskich żądaniach, wskazuje, że obecnie wysunęli je posłowie PiS na czele ze znanym nacjonalistą, zaufanym szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Antonim Macierewiczem.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy: Kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważamy za ostatecznie uregulowaną

Z punktu widzenia politycznego i prawa międzynarodowego są to jednak czcze pogróżki. Ani Republika Federalna Niemiec jako państwo, ani firmy czy pojedyncze osoby nie są już winne Polsce jakichkolwiek świadczeń odszkodowawczych. Politycy PiS oczywiście to wiedzą. Ale może im chodzić o to, by w aktualnym kryzysie wywołanym antydemokratyczną przebudową państwa, zewrzeć szeregi przy pomocy krytykowania Niemiec” – stwierdza autor artykułu w Die Welt.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Niemiecki dziennik tłumaczy, że: żaden, będący przy zdrowych zmysłach człowiek w Niemczech, nie neguje zbrodni wyrządzonych na Polsce przez hitlerowskie Niemcy. Mimo to nikt nie widzi uzasadnienia prawa do reparacji wojennych, ani teraz, ani w przyszłości.

Wyliczając powody Die Welt wskazuje na uzgodnienia konferencji poczdamskiej z 1945 r., na mocy których reparacje wojenne dla Polski miały zostać zaspokojone z części odszkodowań wojennych ZSSR. Dodatkowo autor artykułu wskazuje, że 24 sierpnia 1953 ówczesny rząd PRL zadeklarował zrzeczenie się reparacji „w interesie pokojowego rozwoju Niemiec”. Kolejnym argumentem, ma być stworzenie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która wypłacała odszkodowania dla żyjących, byłych robotników przymusowych.

Mimo to raz po raz, przeważnie nacjonalistyczni, czasami też komunistyczni politycy stawiają Niemcom żądania reparacyjne – wskazuje Die Welt.

Autor artykułu w niemieckim dzienniku twierdzi, że żądanie reparacji wojennych ma posłużyć odwróceniu uwagi od wewnątrzpolitycznego nacisku wywołanego godzącą w państwo prawa «reformą wymiaru sprawiedliwości», w rzeczywistości będącą zniesieniem trójpodziału władzy. Pozostaje odczekać, że ta oczywista kalkulacja się powiedzie.

kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    „żaden,będący przy zdrowych zmysłach człowiek w Niemczech,nie neguje zbrodni wyrządzonych na Polsce przez hitlerowskie Niemcy. Mimo to nikt nie widzi prawa do reparacji wojennych,ani teraz,ani w przyszłości”-niemiecki „Die Welt”cytuję. Toż to klasyka,akceptacja niemieckich zbrodni,mordów,gwałtów ,złodziejstwa,to szwabska mentalność i logika.Taka jest niemiecka demokracja i sprawiedliwość,obłuda i cynizm,te „szlachetne”wartości niemiecki „Die Welt” reprezentuje.Niemcy ślepi,nic nie widzą,najważniejsze by były „Niemcy ponad wszystko…”

  2. tagore
    tagore :

    Wdali się w wojnę polityczno gospodarczą z Polską co było by dla nich nieco uciążliwe,ale dzięki swojej arogancji i bucie zrobili to samo w stosunku do USA. Podobnie jak Moskwa nigdy nie widzą granicy poza którą nie warto sięgać.Trump wykorzysta bezlitośnie bezwarunkową kapitulację i jej konsekwencje.