Departament Stanu USA wstępnie zezwolił Szwajcarii na zakup systemu obrony powietrznej Patriot – poinformował w czwartek portal Defense News.

Jak poinformował w czwartek portal Defense News, Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż pięciu systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Szwajcarii. Zgodnie z warunkami sprzedaży Szwajcaria może zakupić do pięciu zestawów radarów Patriot, 17 wyrzutni i 70 poci­sków MIM-104E GEM‑T. Całkowity koszt systemów szacuje się na 2,2 miliarda dolarów.

W ogólnokrajowym referendum, które odbyło się w Szwajcarii 27 września, zatwierdzono plan zamówienia. Został on przegłosowany zaledwie przez 50,1 procent wyborców, jedynie 8670 głosami.

Zobacz też: Izrael dostarcza armii USA pierwsze baterie systemu Żelazna Kopuła

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4111.49 PLN    (18.68%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wszyscy dostawcy muszą dotrzymać terminu 18 listopada, aby dostarczyć ostateczne oferty. Następnie rząd oceni je w pierwszej połowie 2021 roku i do czerwca podejmie decyzję co do typu systemów, które bardziej będą odpowiadały szwajcarskim potrzebom.

Jak poinformowaliśmy wcześniej, Departament Stanu USA zezwolił też na ewentualną sprzedaż myśliwców F-35A i F/A-18E/F Super Hornet do Szwajcarii. Alpejski kraj przeprowadził wcześniej referendum, które umożliwiło rządowi wprowadzenie planu zakupu nowych samolotów.

Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) wysłała formalne zawiadomienie do Kongresu na temat opłacalności ewentualnej transakcji.

Zezwolenie na potencjalną transakcję nie oznacza, że Szwajcaria zdecydowała się na zakup jednego z samolotów ​​Lockheed Martin F-35 lub Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Ogłoszenie jest raczej biurokratycznym posunięciem państwa i DSCA, aby upewnić się, że w przypadku wybrania amerykańskich odrzutowców nie będzie opóźnień w dostarczeniu myśliwców. DSCA postąpiło już tak w przypadku zakupienia F-35 przez Belgię i Kanadę.

Cena pakietu F-35 szacowana jest na 6,58 miliarda dolarów, podczas gdy F/A-18 kosztuje 7,452 miliarda dolarów. Obie te sumy, jeśli przedstawiają ostateczne dane, przekroczyłyby zatwierdzony przez Szwajcarię budżet programu.

Zobacz też: Amerykanie twierdzą, że przeprowadzili udany test zintegrowanych systemów Patriot i THAAD

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz