Stanowisko Departamentu Stanu wyrażono w odpowiedzi na pytanie zadane przez Głos Ameryki.

Stany Zjednoczone wzywają ukraiński rząd do takiej ochrony narodowych interesów, która nie naruszałaby wartości konstytucyjnych, w tym wolności słowa – wynika z odpowiedzi udzielonej Głosowi Ameryki przez amerykański Departament Stanu.

Zapytanie Głosu Ameryki dotyczyło stanowiska USA wobec decyzji prezydenta Ukrainy z 16. maja o nałożeniu sankcji na rosyjskie firmy IT działające na Ukrainie, co oznacza m.in. zablokowanie dostępu do popularnych portali społecznościowych Vkontakte (WK) i Odnoklasniki. Zarządzenie Poroszenki zostało skrytykowane przez obrońców praw człowieka, między innymi przez Human Rights Watch, którzy uznali to za pogwałcenie wolności słowa i prawa do informacji.

Nie ma wątpliwości, że masowe media znajdujące się pod kontrolą Rosji starają się podkopywać media na Zachodzie za pomocą fejków [oryg: fake news – red.] i fałszywych informacji, wliczając to Ukrainę. […] Niemniej wolność słowa jest kluczowym elementem zdrowej demokracji zapisanym w Konstytucji Ukrainy. Wzywamy ukraiński rząd do znalezienia takich sposobów ochrony narodowych interesów, które nie podważałyby wartości konstytucyjnych – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Rzecznik Departamentu Stanu dopytywany o możliwe wstępne rozmowy między amerykańskimi a ukraińskimi dyplomatami na temat zablokowania rosyjskich sieci społecznościowych odmówił komentarza, lecz zapewnił, że Departament Stanu jest stale zaangażowany w rozmowy z ukraińskim rządem na temat wagi wspierania wolności słowa.

Kresy.pl / Interfax Ukraina / HRW

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz