Do 15 października Unia Europejska musi wiedzieć, jakie będą dalsze losy Julii Tymoszenko. Od tego zależy ewentualne podpisanie umowy stowarzyszeniowej Brukseli i Kijowa na szczycie w Wilnie pod koniec listopada.

W czasie jednego z paneli na konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej na Krymie, deputowany Parlamentu Europejskiego Elmar Brokpowiedział, że jeżeli do 15 października działająca na Ukrainie misja tej instytucji nie da pozytywnej oceny dotyczącej sprawy Julii Tymoszenko, to ”pojawią się problemy” z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej.

Zaznaczył, że aby do tego doszło muszą zostać spełnione wszystkie warunki stawiane przez Brukselę, w tym właśnie te dotyczące byłej premier.

Janukowycz milczy

W piątek to, aby nie zapominać o sprawie Julii Tymoszenko apelował prezydent przewodniczącej obecnie w Unii Europejskiej Litwy Dalia Grybauskaitė biorąca udział w otwarciu konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej. Siedzący obok niej prezydent Wiktor Janukowycz uniknął jednak jasnej odpowiedzi, co zamierza zrobić. Powiedział tylko, że szuka wyjścia z tej sytuacji wraz z członkami misji Parlamentu Europejskiego, czyli Patem Coksem i Aleksandrem Kwaśniewskim. W sobotę poinformowano, że misja ta zostanie przedłużona, co najmniej do końca września.

Decydujący raport

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok mówił, że raport Coxa i Kwaśniewskiego będzie bardzo istotny w sprawie Ukrainy. – Niekorzystny dla Ukrainy raport wysłanników PE, Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa, może doprowadzić do problemów z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE – tak mówił przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok. – Od samego początku mówiliśmy, że przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina powinna wypełnić wszystkie stawiane jej warunki. Jednym z nich jest rozwiązanie problemu wybiórczego stosowania prawa wobec Julii Tymoszenko. Jeśli panowie Cox i Kwaśniewski nie będą w stanie przedstawić 15 października w PE pozytywnego raportu, to będziemy mieli problem – ocenił.

Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu więzienia za podpisanie z naruszeniem prawa kontraktu gazowego z Rosją w 2009 r. Bruksela ocenia, że była premier trafiła za kratki, gdyż padła ofiarą wybiorczego stosowania prawa do walki z przeciwnikami politycznymi i domaga się jej uwolnienia.
Kwaśniewski i Cox proponują, by władze w Kijowie wypuściły ją z więzienia z uwagi na konieczność leczenia za granicą. Wskazuje się, że Tymoszenko, która ma problemy z kręgosłupem, mogłaby pojechać na kurację do Niemiec.

Według nieoficjalnych informacji prezydent Wiktor Janukowycz chce jednak, by Tymoszenko za granicą zrezygnowała z działalności politycznej, na co sama zainteresowana nie wyraża na razie zgody.

Oczekuje się, podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE nastąpi na szczycie Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada w Wilnie.

PAP/IAR/polskieradio.pl/KRESY.PL

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • tutejszy
   tutejszy :

   w język się nie ugryź człowiecze i nie pleć głupot bo już oczy bolą od tego jaki syf robisz na tym portalu, w Charkowie, Odessie, Sewastopolu, Ługańsku, Dniepropietrowsku, Winnicy, Chmielnickim i innych miastach też panuje „faszystowska” ideologia? Puknij się w łepetynę tylko nie za mocno bo dźwięk będzie zbyt głośny

   • wincentypol
    wincentypol :

    tutejszy; ,Pan to piszesz z własnej głupoty czy z braku wiedzy??? .30% poparcia faszystowskiej ideologii to 30 %. Do tego uwolnienie pospolitej kryminalistki mają być standardami umowy stowarzyszeniowej bo nie jest Pan na tyle nierozsądny(żeby nie napisać G…i ) żeby twierdzić iż kilkadziesiąt milionów dolarów zarobiła uczciwą pracą. Charkowie, Odessie, Sewastopolu, Ługańsku, Dniepropietrowsku, Winnicy, Chmielnickim i innych miastach panuje faszystowska ideologia Jeśli ma pan jakieś wątpliwości to polecam więcej lektur na ten temat . http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/w-odessie-zniszczono-tablice-pamieci-lecha-kaczynskiego Jesteś Pan po prostu zwykłym prowokatorem.

    • tutejszy
     tutejszy :

     Pan za to jest zwykłym łgarzem no i przy okazji ukrainofobem oczywiście, ale z tego jak się domyślam jest Pan dumny, gdzie, poza pańską głową, można znaleźć rzetelne potwierdzenia tych pańskich 30%. Zresztą nawet tymi 30% sam Pan sobie zaprzecza, jeśli na 30% swego ciała ma Pan pryszcze to znaczy, że opanowały Pana?
     i gdzie dowód, że to „faszystowskie” siły zniszczyły pomnik prezydenta Kaczyńskiego? – poza rzecz jasna Pańską głową,
     zaś co do Tymoszenko, w naszej unijnej, demokratycznej i praworządnej ojczyźnie zwalnia się winne korupcji baby, albo daje śmieszne wyroki jakimś pedofilom a ze służb antykorupcyjnych robi organa stalinowskie, mówi tak sędzia z orłem na piersi i nie musi za to odpowiadać, za to tych, którzy powinni już dawno zawisnąć na suchej gałęzi za to co zrobili temu narodowi nazywa się „ludźmi honoru” i do żadnej odpowiedzialności nie pociąga. Zatem, jak to mawiają posprzątaj Pan wpierw swój syf a potem pouczaj innych Panie ukrainofobie.

     • wincentypol
      wincentypol :

      Pan jest zwykłym ignorantem ,,, gdzie, poza pańską głową, można znaleźć rzetelne potwierdzenia tych pańskich 30%. Dla Pana 10 % 30 % czy 80 % zawsze będzie problematyczne bo jest Pan odporny na wiedzę i podawane fakty Poczytaj Pan zamiast zadawać głupie pytania !! ,,,,,Zresztą nawet tymi 30% sam Pan sobie zaprzecza, jeśli na 30% swego ciała ma Pan pryszcze to znaczy, że opanowały Pana . Jedyną pryszczatą osoba na tym forum spotkałem pod postem z pańską podobizną (Patrz archiwum) ,,,, i gdzie dowód, że to „faszystowskie” siły zniszczyły pomnik prezydenta Kaczyńskiego? – poza rzecz jasna Pańską głową, tutaj ma Pan zupełną rację pomnik zniszczyły małe zielone ludziki na ukrainie zwane ,,swoboda” zaś co do Tymoszenko,,,,,, w naszej unijnej, demokratycznej i praworządnej ojczyźnie zwalnia się winne korupcji baby, albo daje śmieszne wyroki jakimś pedofilom szczególnie z Kleru a ze służb antykorupcyjnych robi organa stalinowskie jeśli mają tak prymitywne metody to niestety Sędzia ma rację mimo tego że nie wszyscy noszący Orła na piersi na to zasługują. ,,,,, mówi tak sędzia z orłem na piersi i nie musi za to odpowiadać, za to tych, którzy powinni już dawno zawisnąć na suchej gałęzi za to co zrobili temu narodowi nazywa się „ludźmi honoru” i do żadnej odpowiedzialności nie pociąga. Zatem, jak to mawiają posprzątaj Pan wpierw swój syf , może to także Pański syf ( co wulgarne i prostackie określenie ). Niestety jakakolwiek próba dyskusji z Panem jak zwykle kończy się obrażaniem i inwektywami z Pańskiej strony

     • tutejszy
      tutejszy :

      Jakiej dyskusji? Z trudem, jeśli w ogóle, znajdę na tym forum coś (z Pańskiej strony), co choćby w ogólnym zarysie mogłoby przypominać dyskusję. Gdzie człowiek nie trąci tam widzi przede wszystkim jad i chorą nienawiść do wszystkiego co ma jakikolwiek związek z Ukrainą, Pana trzeba leczyć, a nie z Panem dyskutować.
      Dowód dał Pan w powyższym wpisie w gruncie rzeczy nie odpowiadając na żadne z moich wątpliwości za to pokazując jeszcze jedną ważną swoja cechę – kłopoty z logicznym myśleniem. Dlaczego siły „faszystowskie” miały zniszczyć pomnik prezydenta Kaczyńskiego w Odessie, skoro to wszak ten, który popierał „gloryfikatora banderowców”, „złożył historię w ofierze na ołtarzu dobrych stosunków z banderowcami” itd. itp.? Zna Pan to doskonale, bo to też Pańska retoryka.

     • wincentypol
      wincentypol :

      Jeśli fakty przeczą pańskim poglądom tym gorzej dla faktów.Czyż obecność na tym forum zobowiązuje do miłości do ukrainy??????????. Moja ocena tych chachłów wynika z moich doświadczeń życiowych i nie zmienię ich bo to wynik tego co miało miejsce lata temu i jest nieodwracalne.Poza tym kolejny raz zwracam Panu uwagę że nie życzę sobie osobistych wycieczek.Gdyby umiał Pan czytać ze zrozumieniem to zobaczyłby Pan wyrażnie że napisałem że czas rozliczeń za błoto ,,Magalenki” nastąpi w najbliższym czasie , Postępuje Pan jak płatna agentura lobby ukraińskiego ,,Naszego Słowa” i osobisty przyjaciel mirona sycza broniąc za wszelką cenę tego co nie zasługuje na obronę. Co do prezydenta Kaczyńskiego to zniszczenie jego upamiętnienia świadczy o totalnym zwyrodnieniu i powszechnej ,,bezinteresownej” nienawiści ukraińców do wszystkiego co Polskie. Polecam też wpis poniżej i podjęcie wysiłku myślowego w ocenie faktów.