Czeskie władze ułatwiają wprowadzanie tablic w dwóch językach

Nowelizacja ustawy o gminach jakiej dokonał czeski parlament ma znacznie dla zamieszkujących Czechy mniejszości narodowych w tym dla mniejszości polskiej.

Zgodnie z nowelizacją organizacja społeczna repreznetująca mniejszość narodową będzie mogła składać wniosek o dwujęzyczne tablice bezpośrednio do urzędu miasta lub gminy. Wcześniej wniosek taki musiał być wcześniej rozpatrzony i zaopiniowany przez miejscową komisję ds. mniejszości narodowych. Teraz tryb będzie uproszczony. Jeśli w gminie, w której mniejszość narodowa stanowi co najmniej 10% mniejszości (i to w świetle dwóch ostatnch spisów), organizacja społeczna statutowo uprawomocniona do jej reprezentowania i istniejąca co najmniej 5 lat, złoży wniosek do urzędu gminy, wtedy na terytorium gminy pojawią się tablice z napisami także w języku mniejszościowym.

W Czechach żyje 39,2 tys. narodwych Polaków. W większości zamieszkują zwarcie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.

glosludu.cz/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz