Koalicja partii i organizacji opozycyjnych wobec rządzącej Czarnogórą Demokratycznej Partii Socjalistów twierdzi, że postępowanie w sprawie rzekomego zamachu stanu jaki mieli przygotowywać w tym kraju serbscy i rosyjscy nacjonaliście to mistyfikacja.

Czarnogórski prokurator ds. przestępczości zorganizowanej Milivoje Katnić powiedział w niedzielę, że rosyjscy nacjonaliści wspólnie z Serbami usiłowali w wkrótce po ogłoszeniu wyników październikowych wyborów doprowadzić do obalenia rządu zwycięskiego Milo Djukanovicia. Wyjaśnień w tej sprawie domaga się Nebojša Medojević, jeden z liderów Frontu Demokratycznego – szerokiej koalicji partii i organizacji opozycyjnych wobec Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS). Jak twierdzi, skoro doszło to tak poważnego naruszenia prawa jak planowanie zamachu stanu z użyciem metod terrorystycznych, prokuratora powinna jak najszybciej ujawnić, jacy politycy i struktury polityczne stały za takimi planami.

Medojević sugerował jednak, że władze Czarnogóry fabrykują rzekomy zamach, po to by „aresztować liderów opozycji”, „Przed opozycją wielka odpowiedzialność by trzymać się razem, nie uznawać wyników tak nieprawidłowych wyborów, bojkotować parlament i organizować protesty” – mówił Medejović. Demokratyczna Partia Socjalistów, która rządzi Czarnogórą nieprzerwanie od ponad dwóch dekad, nie pierwszy raz oskarżana jest o wyborcze manipulacje. Deputowani Frontu Demokratycznego faktycznie zbojkotowali inauguracyjne posiedzenie parlamentu nowej kadencji tak, iż wzięło z nim udział jedynie 42 spośród 81 członków parlamentu.

Ostatnie wybory parlamentarne w Czarnogórze odbyły się 16 październikaznów przyniosły DPS zwycięstwo mimo, że tym razem siły opozycyjne wystapiły przeciw niej dość solidarnie formując Front Demokratyczny (DF). To koalicja koalicja Nowej Serbskiej Demokracji (NOVA), Ruchu na rzecz Zmian (PzP), Demokratycznej Partii Ludowej (DNP), Serbskiej Partii Demokratycznej (DSS), Serbskiej Partii Radykalnej (SRS), Demokratycznej Partii Jedności (DSJ), Partii Emerytów i Rencistów (PUPI) oraz drobniejszych organizacji, połączonych poprzez negatywny stosunek do rządzącej trzecią dekadę elity rządzącej. Dostała ona jednak dwukrotnie mniej głosów niż DPS, choć jeszcze w wyborach prezydenckich w 2013 kandydat DF przegrał z kandydatem DPS jedynie o 3%. Opozycjoniści uznają to za skutek oszustw wyborczych.

Na ostrość konfliktów politycznych wpływa fakt, że DPS pod wodzą Djukanovia doprowadziła do secesji Czarnogóry z państwa konfederacyjnego jakie łączyło ją do 2007 roku z Serbią. Djukanović wprowadził również swoj kraj do NATO i podejmuje działania na rzecz integracji z Unią Europejską. Tymczasem wśród sympatyków opozycji są zadeklarowani Serbowie, zwolennicy utryzmywania więzów z Serbią a także bliskich relacji z Rosją.

Portal Balkan Insight twierdzi, że oskarżenia prokuratora Katnicia wzbudziły także dystans „niezależnych mediów i obrońców praw człowieka”. Katnić unikał bowiem odpowiedzi na pytania o niespójność tez prokutarury. Front Demokratyczny już domaga się jego odwołania.

balkaninsight.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. valdemarus83
    valdemarus83 :

    Dlaczego tak brzydko wypowiadasz się o swoich przodkach Mongołach? Wiem ,że jesteś mieszanką hazarsko-turko–tatarsko-mongolską i tylko w jednej czwartej jesteś dżingisem,ale to nie znaczy że maż obrażać swoich dziadów nie ładnie ;] Twoi przodkowie z chmur z nad stepów Akermańskich spoglądają w dół na prochy zaległe w kurhanach i na ciebie i musi im być przykro. No ale twój cyrk twoje małpy,twoje przodki twoja brocha miłego dnia 😉