Pododdziały 41. Brygady Artylerii Polowej “Railgunners” przeprowadziły w ostatnim czasie ostrzał rakietowy na poligonach w Niemczech i Estonii – poinformowała armia USA w ubiegłym tygodniu. Po raz pierwszy przeprowadzone zostało szkolenie ogniowe eksperymentalnej baterii artylerii rakietowej, która jest uzbrojona zarówno w systemy M270 MLRS, jak i M142 HIMARS.

Bateria “A” (“Aries”) 1. batalionu “Falcons First” 77. pułku artylerii polowej armii USA przeprowadziła 29 kwietnia br. rakietowe strzelania poligonowe w Grafenwoehr w Niemczech. Wspomniana bateria jako jedyna w amerykańskiej armii składa się z plutonów uzbrojonych zarówno w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe na podwoziu kołowym HIMARS jak i gąsienicowe MLRS. Inny pododdział wspomnianego batalionu – bateria “B” – rozpoczął intensywne szkolenie poligonowe na terenie Estonii. Przeprowadzony został m.in. zmasowany ostrzał rakietowy z wykorzystaniem posiadanych systemów M270A1 MLRS.

Opisywane działania odbywają się w ramach międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Defender-Europe 21.

źr. US Army

źr. US Army

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
źr. US Army

źr. US Army

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ćwiczenia mają przetestować możliwości amerykańskiej artylerii precyzyjnej dalekiego zasięgu, przy szczególnym uwzględnieniu mieszanych pododdziałów amerykańskiej artylerii rakietowej.

Manewry Defender-Europe 21 zostały uruchomione w związku z obawami o agresywne posunięcia Moskwy na kontynencie europejskim – zwraca uwagę portal “Stars and Stripes”.

Przypomnijmy, że ceremonia otwarcia ćwiczeń Defender Europe 21 z przemówieniem generała Toda Woltersa rozpoczęła się 3 maja o godzinie 9:30 w Albanii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Opierając się na sukcesie zeszłorocznych ćwiczeń, Defender-Europe 21 obejmuje większą liczbę sojuszników NATO i krajów partnerskich prowadzących działania na większym obszarze niż planowano w 2020 roku, ponad 28 000 żołnierzy z 26 krajów będzie prowadzić niemal równoczesne operacje w ponad 30 obszarach szkoleniowych w kilkunastu krajach.

Zobacz także: Stany Zjednoczone dostarczyły Albanii 29 wozów Humvee

US Army / stripes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply