„Covidowa przykrywka”. Tak rząd wydaje pieniądze poza budżetem

Rząd chce w tym roku wydać 25 mld zł z funduszu pandemicznego m.in. na dopłaty do cen energii – podaje Rzeczpospolita (Rz) w środę. Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 został zarejestrowany jako fundusz pozabudżetowy. Nie wlicza się więc do deficytu. W przeciwnym razie deficyt na ten rok wynosiłby aż 83 mld zł, a nie jak zapisano w ustawie – 68 mld zł.

Rzeczpospolita podkreśla, że „rząd zamienił Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 na wehikuł projektów społecznych i rozwojowych”. Gazeta poprosiła Kancelarię Premiera o plan finansowy funduszu na ten rok. „Okazuje się, że wydatki zaplanowano na prawie 25 mld zł, a wpływy na ponad 17 mld zł. Mają pochodzić głównie z emisji obligacji lub z kredytów (16,8 mld zł)” – wskazuje Rz.

„Żadna z tych kwot nie będzie widoczna w budżecie państwa, który do przyszłego wtorku powinien podpisać prezydent Andrzej Duda” – zwraca uwagę medium.

Gdyby Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 był częścią budżetu centralnego, to deficyt wyniósłby w tym roku prawie 83 mld zł, a nie jak zapisano w ustawie – 68 mld zł.

Jak zaznacza Rzeczpospolita, powołany w marcu 2020 r. fundusz przeznaczany jest nie tylko na wspomaganie ochrony zdrowia. Pochodzące z niego środki są przeznaczane także na finansowanie programów osłonowych i rozwojowych. „W tym roku ponad 17 mld zł przeznaczonych jest na Program Inwestycji Strategicznych, a ponad 5,8 mld zł na rekompensaty wynikające z wysokich cen energii elektrycznej, paliw oraz na wypłatę dodatków węglowych” – czytamy.

Zobacz także: Media: „126 agencji i funduszy celowych”. Rząd wyprowadza wydatki poza budżet, by ukryć deficyt

Centrum Informacyjne Rządu argumentuje, że rządowe programy inwestycyjne są odpowiedzią „na międzynarodowy kryzys gospodarczy wywołany pandemią i zerwaniem łańcuchów dostaw”.

„Rząd ma zamiar utrzymać fundusz przez kilka następnych lat i chce zwiększać jego zadłużenie, finansując poza budżetem projekty rozwojowe. W „Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023–2026”, którą rząd przyjął jesienią, przewidziano, że w 2026 r. zadłużenie funduszu covidowego może wynieść ok. 250 mld zł. Przede wszystkim ze względu na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” – pisze Rz.

Zobacz także: Konfederacja: rząd ukrywa poza budżetem 40 mld złotych [+VIDEO]

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz