Prezes spółki PERN Daniel Świętochowski przekazał, że projekt budowy drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego został wstrzymany.

Szef PERN podczas komisji stałej do spraw infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki tłumaczył, że powodem tej decyzji jest brak zainteresowania ze strony partnerów krajowych i zagranicznych.

W trakcie posiedzenia podkomisji stałej do spraw infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki prezes PERN przekonywał, że istniejąca pierwsza nitka Rurociągu Pomorskiego wypełnia zapotrzebowanie na surowiec dzięki zastosowaniu innowacyjnego środka.
Według byłego szefa

Orlenu Daniela Obajtka decyzja o wstrzymaniu budowy „jest niczym innym, jak igraniem z bezpieczeństwem kraju”.

“To jedyna nitka, którą ropa płynie do rafinerii w Płocku. Jej przerób się zwiększy ze względu na budowę Olefin. Tą samą nitką podajecie ropę Niemcom – nawet nie postaraliście się, żeby Niemcy współfinansowali budowę rurociągu. Za to decydujecie się, żeby Niemcom pomagać transportować ropę – niby kazachską – de facto rosyjską. Nie podejmujecie przy tym żadnych decyzji poza wyrzucaniem niewinnych ludzi i szukaniem pseudoafer. Czy nikt z uśmiechniętej Koalicji nie widzi tej stagnacji?” – czytamy we wpisie Obajtka.

Jak informowaliśmy w styczniu br., Polska planowała wybudować ropociąg łączący Gdańsk z Płockiem. Byłaby to druga magistrala zdolna do transportu dodatkowych 25 mln ton ropy rocznie. PERN miał posiadać już wszystkie niezbędne pozwolenia.

W związku z inwestycją w Niemczech pojawiły się krytyczne głosy, wedle których intencją Polski jest uzależnienie niemieckich rafinerii, głównie PCK Schwedt, od dostaw z Gdańska. Finalnie miałoby doprowadzić to do wykluczenia dostaw ropy z Kazachstanu poprzez biegnący przez Polskę ropociąg “Przyjaźń”.

Ropociąg miał  liczyć ok. 240 km i biec równolegle do istniejącej już magistrali. Ropa nim transportowana przeznaczona byłaby na krajowy użytek i na eksport.

Eksperci podkreślają, że w warunkach rosyjskiej inwazji na Ukrainę zwiększenie przepustowości Ropociągu Pomorskiego ma tym większe podstawy, że umożliwia przekierowanie dostaw naftowych na północ.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply