Szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, poinformował w piątek, że UE zapewni Ukrainie dodatkowe 500 milionów euro wsparcia militarnego i jest przekonany, że w najbliższych dniach zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Josep Borrell, poinformował w piątek, że UE zapewni Ukrainie dalsze 500 milionów euro wsparcia militarnego i jest przekonany, że w najbliższych dniach zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę.

Przemawiając do dziennikarzy na uboczu spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 w północnych Niemczech, Borrell powiedział, że wsparcie wojskowe będzie dotyczyć ciężkiej broni, takiej jak czołgi i artyleria i zwiększy pomoc bloku do około 2 miliardów euro.

Zobacz też: Brytyjczycy skupują poradziecki sprzęt wojskowy, żeby przekazać go na Ukrainę

„Nowy impuls dla wsparcia wojskowego. Będzie większa presja na Rosję za pomocą sankcji gospodarczych i kontynuacja międzynarodowej izolacji Rosji i przeciwdziałanie dezinformacji” – powiedział

Borrell powiedział, że jest również optymistą, że embargo UE na rosyjską ropę również może zostać uzgodnione w nadchodzących dniach. „Jestem pewien, że będziemy mieli umowę. Potrzebujemy jej i będziemy ją mieć. Musimy pozbyć się uzależnienia od Rosji” – powiedział. „Jeżeli nie ma porozumienia na szczeblu ambasadorów, to w poniedziałek ministrowie, gdy się zbiorą, muszą dać impuls polityczny”.

Przypomnijmy, że Izba Reprezentantów USA zatwierdziła we wtorek 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. To więcej niż proponował prezydent USA Joe Biden, który zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów wsparcia dla Ukrainy.

“Ta ustawa ma chronić demokrację, ograniczy rosyjską agresję i wzmocni nasze własne bezpieczeństwo narodowe, a przede wszystkim wesprze Ukrainę” – oświadczyła przewodnicząca Komisji Środków Izby Reprezentantów Rosa DeLauro.

Prezydent USA Joe Biden wezwał wcześniej kongresmenów do szybkiego działania, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni.

Pakiet obejmuje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego.

Ustawa zezwala ponadto na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług z amerykańskich akcji bez zgody Kongresu w odpowiedzi na kryzysową sytuację.

Pakiet przewiduje także przekazanie 5 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

Republikanie, którzy głosowali przeciw pakietowi, tłumaczyli, że ich zdaniem Stany Zjednoczone zbyt pochopnie przeznaczają pieniądze amerykańskich podatników na pomoc Ukrainie.

Zobacz też: KE zadowolona z wyników rozmów z Polską ws. KPO. “Czekamy na potwierdzenie”

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply