John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, powiedział w wywiadzie dla telewizji Fox News, że wiele osób próbowało przekonać Trumpa o pozostaniu w porozumieniu nuklearnym z Iranem.

W rozmowie z dziennikarką Laurą Ingraham, Bolton powiedział, że Trump “wysłuchał wszystkich, którzy chcieli z nim rozmawiać, nawet przez weekend premier May z Wielkiej Brytanii, dał każdemu z nich szansę na naprawienie porozumienia, ale nawet nie zbliżyli się do tego”.

Na pytanie Ingraham kiedy dokładnie Trump podjął decyzję o wycofaniu USA z JCPOA, Bolton odparł: “Tak naprawdę tuż przed swoim przemówieniem”. Te słowa sugerują, że Trump mógł mieć wątpliwości co do słuszności decyzji o zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem. Trump argumentował w swoim przemówieniu, że porozumienie JCPOA pozwoliło Iranowi na zgromadzenie środków na „wspieranie terroryzmu” w regionie Bliskiego Wschodu. Według niego porozumienie było tak źle wynegocjowane, że nie gwarantowało, że Iran nie uzyska dostępu do broni atomowej.

Z kolei w środę dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej napisał w oświadczeniu, że “Iran podlega najsolidniejszemu na świecie systemowi weryfikacji jądrowej w ramach JCPOA, co stanowi znaczący wzrost w zakresie weryfikacji. Na dzień dzisiejszy, MAEA może potwierdzić, że zobowiązania związane z energią jądrową są wdrażane przez Iran”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Beinart: Bolton i Netanjahu podważali sensowność inspekcji rozbrojeniowych w Iraku

Kresy.pl / Fox News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply