Bój na ulicach Chersonia [+VIDEO]

Według przedstawicieli miejscowych władz, w Chersoniu, do którego jeszcze w poniedziałek zaczęli wdzierać się Rosjanie, trwają walki uliczne.

Jak podają miejscowe władze, na ulicach Chersonia toczą się walki z rosyjskimi żołnierzami, którzy zdołali przedostać się do miasta. W sieci pojawiły się nagrania, mające przedstawiać Rosjan, którzy pod osłoną samochodu bojowego Ryś zbliżają się do chersońskiego dworca kolejowego. Na innym widać rosyjskich żołnierzy i kilka wozów bojowych BMD-2, prawdopodobnie z sił powietrznodesantowych.

Szef chersońskiej administracji obwodowej, Hennadij Łahuta przyznał we wtorek po południu, że w mieście znajdują się rosyjskie wojska. Później twierdził, że centrum miasta znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich.

Również doradca w Biurze Prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz potwierdził, że w Chersoniu ukraińskie wojska i siły obrony terytorialnej walczą z wojskami rosyjskimi.

Według informacji podanych we wtorek wieczorem przez mera Chersonia, Ihora Kołychajewa, w mieście trwają walki uliczne. W Chersoniu są rosyjskie czołgi i transportery opancerzone. Rosjanie mieli umocnić się w kilku punktach miasta i okopują się na zajętych pozycjach. Zdaniem mera, Chersonia bronią zasadniczo siły obrony terytorialnej. Władze miasta próbują gasić pożary, zgłaszano przypadki szabrownictwa.

Pierwsze grupy rosyjskich żołnierzy zaczęły przedostawać się do Chersonia w poniedziałek. Wcześniej miał miejsce ostrzał artyleryjski, w którym uszkodzone zostały budynki mieszkalne. W poniedziałek wieczorem Rosjanie zdołali umocnić się w mieście, ustawiając blok-posty na wjazdach i zajmują miejscowe lotnisko, w północno-zachodniej części miasta. To z tamtego kierunku w stronę centrum ruszyła rosyjska piechota.

Jak na razie, większość miasta ma znajdować się pod kontrolą ukraińską. Jest ono jednak w dużym stopniu otoczone przez siły rosyjskie.

Nagrania wideo dostępne też tu i tu.

Według strony ukraińskiej, w Chersoniu płonie centrum handlowe Fabrika, do którego nie mogą dostać się strażacy, gdyż przy próbie podjęcia akcji gaśniczej mieli zostać ostrzelani z transportera opancerzonego BTR.

Czytaj także: Ukraina: siły rosyjskie straciły ponad 5,7 tys. ludzi i blisko 200 czołgów

focus.ua / rbc.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz