Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w niedzielę z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Wezwał do natychmiastowego uwolnienia amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha, oskarżonego przez władze Rosji o szpiegostwo – poinformował Departament Stanu USA.

W niedzielnej rozmowie telefonicznej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem Blinken wyraził „poważne zaniepokojenie” zatrzymaniem dziennikarza Evana Gershkovicha pod zarzutem szpiegostwa. Agencja AP podaje, że Blinken zażądał także uwolnienia innego Amerykanina, Paula Whelana, który został wcześniej w Rosji skazany za rzekome szpiegostwo.

W oświadczeniu Departamentu Stanu podkreślono, że szefowie MSZ USA i Rosji rozmawiali także o “roli stworzenia warunków, które pozwolą misjom dyplomatycznym na wykonywanie ich pracy”.

Agencja Reuters podaje, że Ławrow oświadczył w rozmowie z Blinkenem, iż o losie Gershkovicha zdecyduje rosyjski sąd. Dodał, że dziennikarza “ujęto na gorącym uczynku”.

„Zwrócono Blinkenowi uwagę na konieczność respektowania decyzji władz rosyjskich, podjętych zgodnie z prawem i międzynarodowymi zobowiązaniami Federacji Rosyjskiej” – zakomunikował rosyjski resort dyplomacji.

Strona rosyjska poinformowała, że rozmowa została zainicjowana przez Blinkena.

Korespodent The Wall Street Journal w Rosji Evan Gershkovich został zatrzymany w środę przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa jako podejrzany o szpiegostwo.

Zobacz także: UE potępia zatrzymanie dziennikarza The Wall Street Journal w Rosji

state.gov / apnews.com / reuters.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. aviserv
    aviserv :

    Tyle ile broni i amunicji, jaka trafiła na Ukrainę od Amerykanów pozbawiła życia tak wielu ludzi po stronie przeciwnej a oni wystosowują żądania co do jednego obywatela amerykańskiego.