Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek ustawę tymczasowo podnoszącą rządowy limit zadłużenia do 28,9 biliona dolarów, odsuwając termin niespłacania długu do grudnia.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek ustawę tymczasowo podnoszącą rządowy limit zadłużenia do 28,9 biliona dolarów, odsuwając termin niespłacania długu do grudnia.

Departament Skarbu USA oszacował, że bez podniesienia limitu zadłużenia zabraknie mu pieniędzy na opłacenie krajowych rachunków już 18 października.

Oczekuje się, że zwiększenie limitu kredytowego podpisanego przez Biden o 480 miliardów dolarów zostanie wyczerpane do 3 grudnia. Po tygodniach debat i dyskusji Senat USA zatwierdził krótkoterminową poprawkę w zeszłym tygodniu, a Izba Reprezentantów uchwaliła ją we wtorek.

Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell napisał w liście do Bidena po głosowaniu w Senacie, że nie pomoże ponownie Demokratom w podniesieniu limitu zadłużenia. McConnell chce, aby Demokraci zastosowali proceduralny ruch znany jako pojednanie, który nie wymagałby głosów Republikanów, aby podnieść władzę pożyczkową. Demokraci odrzucili to.

Republikanie twierdzą, że podniesienie limitu zadłużenia jest problemem Demokratów z powodu proponowanego przez Bidena planu wydatków w wysokości 3,5 biliona dolarów na inwestycje w rozszerzone usługi socjalne i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Demokraci zauważają, że głosowali za podniesieniem limitu zadłużenia za rządów Donalda Trumpa, mimo że sprzeciwiali się głębokim obniżkom podatków, które zwiększyły dług.

Zobacz też: Joe Biden o czarnoskórym Republikaninie – “To klon Donalda Trumpa”

Sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła, że ​​Stany Zjednoczone osiągną w poniedziałek limit zadłużenia, byłaby to sytuacja, która mogłaby doprowadzić do katastrofy gospodarczej dla kraju, który wciąż boryka się z pandemią. Rutynowe płatności rządowe na rzecz beneficjentów ubezpieczeń społecznych, niepełnosprawnych weteranów i czynnego personelu wojskowego byłyby potencjalnie opóźnione, a skutki gospodarcze w USA mogłyby wpłynąć na rynki światowe.

Przedłużenie krótkoterminowego limitu zadłużenia gwarantuje, że na razie Stany Zjednoczone będą nadal wypełniać swoje zobowiązania.

Zobacz też: Armia USA rozmieści baterię systemu Żelazna Kopuła na wyspie Guam na Pacyfiku

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply