W razie ponownego użycia broni chemicznej przez władze Syrii, Donald Trump jest gotowy ponownie wydać rozkaz ataku na cele w tym kraju – zapowiada rzecznik Białego Domu. Przy okazji – popełniając lapsus językowy.

Według rzecznika Białego Domu, Seana Spicera, prezydent Donald Trump jest gotowy ponownie wydać rozkaz ataku na syryjskie cele, jeśli władze w Damaszku znów użyją broni chemicznej.

– Widok ludzi, przeciw którym użyto gazu lub których wysadzono w powietrze powoduje, że jeśli ponownie zaobserwujemy takie wydarzenia, będziemy otwarci na możliwość podjęcia przyszłych działań – mówił Spicer.

Rzecznik podkreślił, że syryjskie władze powinny wyciągnąć wnioski z ubiegłotygodniowego ataku rakietowego na bazę lotniczą. Dodał, że jeśli atakuje się „dzieci”, to wówczas należy liczyć się z odpowiedzią prezydenta Trumpa.

Z kolei szef Pentagonu Jamesa Mattis stwierdził, że w wyniku ataku zniszczono 20 proc. syryjskich samolotów, zdolnych do prowadzenia działań bojowych. Jak zaznaczył, tym samym rząd Baszara al-Asada „utracił zdolność do tankowania lub uzbrajania samolotów na lotnisku w Szajrat”. Dodał, że „na tym etapie wojsko nie może korzystać z pasa startowego”. Jego zdaniem, syryjski rząd „byłby nierozważny”, gdyby „kiedykolwiek ponownie sięgnął po broń chemiczną”.

Przy okazji, podczas swojego wystąpienia Spicer przez przejęzyczenie stwierdził, że „jednym z celów USA jest upewnić się, że zdestabilizujemy Syrię”. Szybko jednak poprawił się mówiąc, że miał na myśli „zdestabilizowanie tamtejszego konfliktu”.

PRZECZYTAJ: Amerykański dziennikarz: Doradca ds. bezpieczeństwa Trumpa manipuluje raportami wywiadu, aby USA wysłało do Syrii 150 tys. żołnierzy

Jak informowaliśmy wcześniej, redaktor naczelny tygodnika „The Weekly Standard”, sztandarowego pisma amerykańskich neokonserwatystów, wyraził swoje oczekiwania odnośnie następstw amerykańskiego uderzenia na Syrię – Ukaranie Asada za użycie broni chemicznej słuszne. Ostatecznym celem jest zmiana reżimu w Iranie.

Czytaj również: Jurasz: Być może Amerykanie kłamią w sprawie Syrii ale i tak musimy ich popierać

Rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz