Rosja ma nadal duże zdolności wojskowe do wykorzystania nie tylko na Ukrainie, ale potencjalnie także gdzieś indziej – oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Odniósł się w ten sposób do pytania, czy porażki Rosjan na Ukrainie podważają status Rosji jako supermocarstwa. Zapowiedział też kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W czasie wtorkowego briefingu Kirby wyraził opinię, że Pentagon słusznie ocenia zagrożenie, jakie stanowi Rosja jako „ostre”, tj. bezpośrednie i gwałtowne. „Nie ma dyskusji, że na Ukrainie borykają się z wieloma problemami, które sami sobie stworzyli. Ale to wciąż bardzo duże i potężne wojsko i Putin wciąż ma dużo zdolności wojskowych do dyspozycji, zarówno do użycia na Ukrainie, jak i potencjalnie gdzieś indziej” – powiedział.

Rzecznik został zapytany, czy spodziewa się, że Rosja wyśle wojska, by powstrzymać wznowione walki między Azerbejdżanem i Armenią. Odpowiedział, że „o ile mu wiadomo”, rosyjskie wojska wciąż tam są w ramach misji pokojowej. Podkreślił, że USA zależy na jak najszybszym ustaniu walk.

Przypomniał, że choć Rosjanie doprowadzili do rozejmu, szybko został on złamany.

Zobacz także: Ukraina nie zrezygnuje z NATO – prezentuje swoje oczekiwania ws. gwarancji bezpieczeństwa

Kirby odniósł się do ukraińskiej ofensywy w obwodzie charkowskim i okolicach. Zaznaczył, że mimo narracji Kremla o „przegrupowaniu” wojsk, jasne jest że rosyjscy żołnierze wycofali się ze swoich pozycji przed ukraińskim natarciem, zostawiając zaopatrzenie i sprzęt. „Rzecz jasna, to są naprawdę dramatyczne wydarzenia, które obserwujemy, ale to jest wojna, a wojna bywa nieprzewidywalna” – powiedział.

Zapowiedział też kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Zobacz także: Rosyjskie zakłady produkujące czołgi pracują 24 godziny na dobę

whitehouse.gov / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz