Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 26-letniego Białorusina podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą organizującą nielegalną imigrację.

Działalność grupy przestępczej miała na celu wykorzystanie firm nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej oraz podrobionych dokumentów do uzyskania wiz przede wszystkim na pracę, wiz wydawanych w celu odwiedzin oraz objętych programem Poland Business Harbour. W trakcie prowadzonego postępowania 30 osobom narodowości polskiej, białoruskiej oraz ukraińskiej przedstawiono zarzuty w związku z udziałem w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy RP, zaś wobec czterech z nich sąd wydał postanowienie o ich tymczasowym aresztowaniu.

We wtorek Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu w tej sprawie 26-letniego Białorusin. Jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą organizującą nielegalną imigrację.

“Postępowanie przygotowawcze nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Śródmieście wszczęte zostało w związku z zawiadomieniem przesłanym z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Brześciu. Firma outsourcingowa do wniosku o wydanie polskiej wizy krajowej dołączyła bowiem oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wystawione przez podmiot nieświadczący usług w zakresie pracy tymczasowej. W wyniku czynności wykonanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Łodzi ustalono, że dokument nigdy nie został wydany przez wskazaną spółkę. W związku z tym ustalono, że osoba składająca dokumenty posłużyła się przed Konsulem RP w Brześciu sfałszowanym dokumentem” – podkreślono w komunikacie SG.

Przeczytaj: Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnej imigracji

Dalsze czynności pozwoliły potwierdzić fikcyjność wystawianych oświadczeń, jak również pozorność i fikcyjność prowadzonych działalności gospodarczych, które były wykorzystywane do popełnienia przestępstwa. Ustalono, że zorganizowanej grupie przestępczej udało się zorganizować nielegalne przekroczenie granicy dla co najmniej 2000 osób.

Białorusin został zatrzymany na terenie Warszawy przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Łodzi na podstawie postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu podejrzanego wydanego przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Śródmieście.

Straż Graniczna podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i planowane są dalsze zatrzymania.

Zobacz także: Organizowanie nielegalnej imigracji i legalizowanie pobytu cudzoziemców wbrew przepisom. Kilkadziesiąt osób z zarzutami

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply