Niemieckie organa ścigania mają pełne ręce roboty w związku z lawinowym wzrostem liczby postępowań antyterrorystycznych. 90% spraw dotyczy radykalizmu islamskiego.

Liczba dochodzeń związanych z terroryzmem w Niemczech doszła w tym roku do takiego poziomu, że wkrótce niemieckie organa ścigania nie będą sobie z nim radzić – alarmuje niedzielny Weld am Sonntag.

Według tygodnika prokuratura federalna wdrożyła w tym roku ponad 900 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o terroryzm, w czego ponad 800 związanych z radykałami islamskimi. Jest to prawie 4 razy więcej niż całym w roku ubiegłym, kiedy zanotowano 250 takich spraw. Cztery lata temu spraw związanych z terroryzmem w Niemczech było zaledwie 70.

Nie wszystkie z tych spraw dotyczą planowania zamachów. Część z nich może dotyczyć osób, które walczą w Syrii lub Iraku po stronie Państwa Islamskiego. Niemiecka prokuratura federalna w Karlsruhe przekazuje sprawy nie związane z zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa prokuraturom w krajach związkowych. W tym roku do prokuratur w landach trafiło 300 takich spraw.

Sprawa przeciążenia niemieckich organów ścigania sprawami z zakresu terroryzmu może mieć znaczenie przy rozmowach o utworzeniu nowego rządu. Jak podaje WamS, zastępca szefa FDP Wolfgang Kubicki opowiedział się za zwiększeniem liczby pracowników w organach ścigania i sądach a także wprowadzenia ostrzejszych procedur wobec osób podejrzewanych o związki z radykalnym islamem: „w obliczu całkowitego przeciążenia wymagamy zwiększenia liczby personelu zarówno w prokuraturach jak i w sądach. Jeśli islamiści nie są obywatelami niemieckimi, powinni być obowiązkowo być wydalani” – mówił Kubicki.

Przypomnijmy, że 17. października br. na problem lawinowo rosnącej liczby spraw związanych z terroryzmem wskazywał szef brytyjskiego kontrwywiadu Andrew Parker. W ciągu ostatnich czterech lat w Wielkiej Brytanii udaremniono 20 zamachów terrorystycznych. Udaremnionych prób zamachów byłoby jeszcze więcej, gdyby nie wczesne działania prewencyjne MI5 i policji. Brytyjskie służby zatrzymały od czerwca 2016 do czerwca 2017 379 osób podejrzanych o prowadzenie działań terrorystycznych – najwięcej w historii. 5 tys. podległych Parkerowi funkcjonariuszy prowadzi obecnie ponad 500 śledztw związanych z działalnością terrorystyczną. Dotyczą one 3 tys. ekstremistów. „To zagrożenie jest wielowymiarowe, szybko ewoluuje i przybiera skalę i tempo, jakich dotąd nie widzieliśmy” – mówił Parker.

Kresy.pl / Welt am Sonntag / Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply