– To jakaś totalna bzdura. Nie wiem, w jaki sposób pan prezydent Choma miałby zaszkodzić bezpieczeństwu państwa ukraińskiego. (…) Można wprost powiedzieć, że stosunkom polsko-ukraińskim w tej chwili szkodzi strona ukraińska – mówi Kresom.pl poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Przemyśla Robert Choma wybrał się we wtorek do Lwowa, na zaproszenie Konsula Generalnego Ukrainy, na spotkanie opłatkowe. Na miejsce jednak nie dotarł, bo już na przejściu granicznym w Szeginiach został zawrócony. Poinformowano go, że SBU wydała mu zakaz wstępu na terytorium Ukrainy.

W rozmowie z Kresami.pl poseł Wojciech Bakun z Kukiz’15 zwraca uwagę, że w niektórych środowiskach prezydent Przemyśla miał opinię osoby mocno pobłażliwej względem Ukraińców; wręcz doszukiwano się u niego ukraińskich korzeni. – Dla mnie to nie była pobłażliwość, tylko chęć dbania o dobre, wzajemne stosunki– mówi poseł przypominając, że w Przemyślu mieszka wielu Ukraińców. – Pan prezydent po prostu nie chciał być odbierany jako ktoś, kto burzy te stosunki. On bardzo o nie dbał. Do wszelkich kwestii polsko-ukraińskich podchodził koncyliacyjnie. Mało tego, często jeździł na Ukrainę, spotykając się z przedstawicielami tamtejszych władz, np. z merem Lwowa Andrijem Sadowym. I spotyka go coś takiego –dodaje Bakun podkreślając, że stosunki Przemyśla z miastami partnerskimi na Ukrainie zawsze były poprawne. On sam również bywał na Ukrainie w towarzystwie Chomy.

Sam prezydent Przemyśla mówił, że strona ukraińska nie podała mu uzasadnienia decyzji o 5-letnim zakazie wjazdu na ukraińskie terytorium. Jak informowaliśmy, ukraińskie media przytaczają wypowiedź rzeczniczki SBU Ołeny Hitliańskiej, według której zakaz dla Chomy wydano „w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa” ukraińskiego. Stwierdziła również, że zakazano mu wjazdu „za działalność szkodzącą Ukrainie”. Dla posła Bakun, takie tłumaczenia są kompletnie absurdalne:

– To jakaś totalna bzdura. Nie wiem, w jaki sposób pan prezydent Choma miałby zaszkodzić bezpieczeństwu państwa ukraińskiego. To są już oskarżenia raczej dużego kalibru – w mojej ocenie zupełnie bezpodstawne.

Poseł Kukiz’15 mówi, że mimo różnic politycznych w niektórych kwestiach czy różnego spojrzenia na niektóre sprawy w tej kwestii stoi murem za prezydentem Przemyśla. – Jeżeli tylko będzie możliwość pomocy na szczeblu parlamentarnym czy ministerialnym, to jak najbardziej może liczyć na moją pomoc.

– Dla mnie to jakaś absurdalna sytuacja, żeby włodarz dużego, przygranicznego miasta, w którym żyje naprawdę duża społeczność ukraińska, a pan Choma był akuratnie tą osobą, która tej społeczności w żaden sposób nie szkodziła, żeby ktoś taki został objęty zakazem wjazdu na Ukrainę –mówi Bakun.

– Gdybym chciał pójść w kierunku takiej retoryki, jaką obecnie słychać na Ukrainie, to powiedziałbym, że to widocznie służby rosyjskie wydały ten zakaz, żeby zburzyć nasze dobre stosunki– dodaje.

Poseł podkreśla, że właśnie tego rodzaju działania szkodzą stosunkom polsko-ukraińskim. – Jeżeli tak zachowuje się strona ukraińska, to można wprost powiedzieć, że stosunkom polsko-ukraińskim w tej chwili szkodzi strona ukraińska –zaznacza Bakun. – Albo rosyjska agentura – nie wiem, kto wydał ten zakaz –dodaje ironicznie.

Na granicy Choma został poinformowany przez Ukraińców, że zakaz wjazdu został wydany przez SBU blisko 3 tygodnie temu, 29 grudnia. Co więcej, ukraińskie media powołując się na SBU podają, że zakaz ten wydano już latem ub. roku.

Wcześniej ukraińskie media krytycznie przedstawiały Chomę, m.in. w związku z incydentem podczas Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich.

Czytaj również: Na Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich doszło do prowokacji?

Z kolei w kwietniu 2015 roku prezydent Choma wystosował list do ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym ostro skrytykował uchwałę ukraińskiego parlamentu gloryfikującą Ukraińską Powstańczą Armię.

Prezydent Choma udawał się na Ukrainę na zaproszenie polskiego konsula generalnego we Lwowie.

Kresy.pl / Marek Trojan

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mis82
    mis82 :

    W tej jednj sprawie z Panem Bakunem się nie zgodzę… Nie ma co bonić kłamcy lustracyjnego TW Krzyś…człowieka który pozwolił aby banderowcy biegali z czerwono-czarną szmata (w galeri i na pseudo procesji wychwalającej ludobójców)!!!… Człowieka który za swojej kadencji ustanowił jedną z ulic imieniem ukraińsko-nazistowskigo kolaboranta!!! Człowieka, który przez lata niszczył polskie środowiska patriotyczne!!! Człowieka który pozwala aby Polscy urzednicy państwowi tłumaczyli się przed banderowcem!!! Człowiekiem który protestował gdy w Polskim sejmie przyjęto pseudouchwałe (za rządów Partii Oszustów)………TW Krzyś musi odejść!!!

  2. beresteczko1651
    beresteczko1651 :

    Za jakość stosunków polsko-ukraińskich odpowiada strona polska, która okazując na każdym kroku swoją słabość rozbestwia banderowców i pozwala im żyć w złudzeniu, że reprezentują coś więcej niż bandę degeneratów stworzonych do tego aby żyć pod obcym butem!